Bis Bis

As. MUDr. Jarmila Jirkovská: Není diabetik jako diabetik. Víte, kolik typů úplavice cukrové existuje?

As. MUDr. Jarmila Jirkovská: Není diabetik jako diabetik. Víte, kolik typů úplavice cukrové existuje?
Diabetes 2. typu není již dávno nazýván "stařeckou cukrovkou", neboť postihuje čím dál více i mladší ročníky... Zdroj: Shutterstock

Řecko-latinský výraz „diabetes mellitus“ znamená volným překladem „uplývající, odtékající sladkost“, i proto český název úplavice cukrová. Cukrovka ale není jen jedna, jak se dočtete v následujících řádcích.

Rozšiřte si své znalosti diabetu ještě o trochu víc a dočtěte se Co znamená, když se řekne: Charcotova noha. Své vědomosti o cukrovce si můžete otestovat i v našem krátkém kvízu.

Cukrovka 1. a 2. typu

Pod titulkem „cukrovka 1. a 2. typu“ nebude, předpokládám, čtenář DIAstylu sebeméně tápat. Jedná se pochopitelně o dva klasické zástupce onemocnění diabetes mellitus. Zdaleka nejčastější je 2. typ cukrovky – až okolo 90% všech diabetiků má právě diabetes 2. typu. V minulosti byl používán i název „stařecká cukrovka“, od kterého se ale již dávno upustilo. Proč? Neboť cukrovka 2. typu, jako stále narůstající civilizační nemoc, se diagnostikuje u mladších a mladších věkových kategorií.

Snad ze všeho nejvíc souvisí diabetes 2. typu s nezdravým životním stylem, s nedostatkem pohybu a nárůstem váhy (při ukládání tukové vrstvy zejména na břiše). Zcela logické je tedy doporučení na zlepšení běžného denního životního stylu, doprovázené léčbou cukrovky tabletami a/nebo inzulinem.

S cukrovkou 1. typu se léčí něco pod 10% všech osob s diabetem. V tomto případě dochází v lidském těle z ne zcela jasných příčin k autoimunitnímu ničení vlastních buněk, vyrábějících ve slinivce břišní inzulin. Ten tak postupně více a více ubývá a diabetik 1. typu si proto od začátku zjištění nemoci aplikuje injekčně inzulin (pery ev. inzulinovou pumpou).

MUDr. Zuzana Hladíková: Cestování s diabetem není zapovězené. Na co se zaměřit?

Chcete si přečíst další články paní doktorky Hladíkové? Zde jsou některé z nich: MUDr. Zuzana Hladíková: Aplikace inzulínu v praxi a MUDr. Zuzana ...

Těhotenská cukrovka

Pod odborným názvem „gestační diabetes“ si představme situaci, kdy se zvýšená hladina cukru v krvi nově prokáže u těhotné ženy, která do té doby žádnou cukrovku neměla. Testování cukru v krvi je běžnou součástí těhotenských vyšetření. U tohoto typu diabetu je na místě ihned po zjištění úprava životního stylu s omezením množství sacharidů ve stravě (což platí ostatně pro diabetiky obecně bez ohledu na typ cukrovky) a zahájení samostatného měření hladiny cukru doma na glukometru. Pokud k dosažení uspokojivých glykemií nestačí změna jídelníčku a pohyb, pak lékař přidává antidiabetické léky, které je možné právě v těhotenství podávat (včetně inzulinu).

Typické pro gestační diabetes je to, že po porodu se většinou glykemie normalizují a těhotenská cukrovka “mizí“. Ovšem zcela nezbytné je poučit ženu, že je ve vyšším riziku vzniku diabetu v průběhu dalšího života, tedy občasné kontroly glykemií a zdravý životní styl jsou jednoznačně vhodné.

Vzácné formy diabetu: Co o MODY a LADA možná ještě nevíte?

Celosvětově se s nějakou formou diabetu léčí 10 % populace. Diabetes mellitus patří mezi nejčastější chronická onemocnění na světě. V České ...

Další typy diabetu

Tato menší skupina zahrnuje různé vzácnější příčiny cukrovky. Jinak řečeno tedy situace, kdy má člověk zvýšenou hladinu cukru v krvi, není ale klasickým diabetikem 1. ani 2. typu. Jak určitě víte, inzulin v našem těle vyrábí slinivka břišní. Pokud někdo trpí např. zánětlivým onemocněním slinivky (pankreatitida), může být kromě tvorby trávicích slinivkových šťáv postižena i výroba inzulinu. Tělo pacienta s chronickou pankreatitidou jej tak dokáže vyprodukovat méně a méně, až dojde k zvýšení cukru v krvi a je potřeba zahájit léčbu cukrovky.

Jinou podskupinou jsou genetické typy cukrovky, z nichž nejznámější je tzv. MODY diabetes. V tomto případě se jedná o dědičné vady chromozomů, kdy se cukrovka přenáší z generace na generaci. Nejde tedy o cukrovku 1. nebo 2. typu, i když léčba pacientů s MODY diabetem je obdobná. Ve většině situací nelze hned po zjištění cukrovky říci, že se jedná o typ MODY. Až v průběhu onemocnění získává lékař podezření, že by se mohlo jednat o tuto variantu diabetu (např. podle průběhu onemocnění a výskytu cukrovky v příbuzenstvu pacienta). Upřesnění diagnózy je možné pomocí vyšetření krve v genetické laboratoři.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky As. MUDr. Jarmily Jirkovské

2390

Diskuze k článku