Temperamentní Argentina

Země tanga, národní ikony Evity Peron, nejlepších steaků na světě i nekonečných telenovel. Takové zpravidla máme o této vzdálené destinaci běžné povědomí. Důvodů k návštěvě je však mnohem víc.

Temperamentní Argentina

Po příletu si nelze nevybavit temperamentní písně z muzikálu Evita, které přesně vystihují argentinskou bezprostřednost a upřímnou radost ze života.

Hello Buenos Aires

Hlavní město Buenos Aires je přesně takové, jaké si představujeme z populárního muzikálu. Temperamentní, živelné, nespoutané, pulsující, fascinující. Jihoamerická metropole se vším všudy, mimochodem druhá největší na jihoamerickém kontinentu. Z dálky může místy tak trochu připomenout Washington D.C. s obeliskem na hlavní třídě Avenida 9 de Julio a též budova kongresu jakoby z oka vypadla americkému vzoru. Návštěva netypické čtvrti s vlastní duší La Boca, kam se soustřeďovali především přicházející imigranti z Evropy, však nenechává na pochybách, že se nacházíme několik tisíc kilometrů jižněji.

Zejména v parku Plaza San Martin dolehne na návštěvníky národní trauma z prohraného vojenského konfliktu o souostroví Falklandy, který Argentina měla s Brity v roce 1982 a ve kterém padly stovky argentinských vojáků. Na závěr několikadenní prohlídky města si necháváme známé prezidentské sídlo – Růžový dům, ve španělštině honosněji znějící Casa Rosada.

Nejjižnější město světa

Ale dost již bylo žáru velkoměsta, pojďme sednout na letadlo a po přibližně tříhodinovém letu se objevit uprostřed nádherné panenské přírody u nejjižnějšího města planety – Ushuaia. Angličtinu klidně můžeme zapomenout doma. Nebude nám tu prakticky k ničemu. Kdo se nedomluví španělsky, ten jako by nebyl. Bez znalosti jazyka nastupuje komunikace všemi končetinami, posunky a gesty. A funguje to také. Dodnes vzpomínáme na naše hostitele, u kterých jsme byli ubytováni a se kterými jsme si navzájem nerozuměli jediného slova. Ushuaia je ideální destinace pro outdoorové dobrodruhy. Část se jich odsud vydává objevovat krásy Ohňové země a dalších nezapomenutelných přírodních krás Patagonie, část využívá místní přístav jako vstupní bránu do polárního světa Antarktidy.

Ohňová země

Zůstaňme tentokrát v Argentině a vydejme se poznávat krásy zdejší přírody. Za městem se tyčí ledovec Martial, odkud jsou nádherné výhledy z výšky na celé město a dále na Beaglův průliv s množstvím ostrovů. Výšlap byl za příjemného letního počasí velmi příjemný. Nezapomeňme, že se nacházíme na Jižní polokouli, kde letní období nastává v průběhu naší zimy. Na ledovec je možné se dostat i lanovkou, máte-li omezené množství času či si fyzicky náročnější cestu chcete výrazně zkrátit. Samotnou kapitolou jsou krásy národního parku Tierra del Fuego, což je španělský název Ohňové země. Park se rozkládá na západ od města Ushuaia až k hranicím s Chile a dále pak na sever až k jezeru Lago Fagnano.

Ačkoli na návštěvu stačí zpravidla i jeden den, vyplatí se zde pobýt déle a přírodní krásy si užít. Park nabízí i možnost nočního přenocování na vyhrazených tábořištích. Argentina je druhá největší země Jižní Ameriky, za jednu návštěvu tak nelze plně obsáhnout všechny zajímavosti, které nabízí. Otevřeně tak vyzývá k návratu.

Mgr. Martin Ladyr

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x