Hyperglykémie nebolí, ale může vést k vážným zdravotním komplikacím
Aplikace senzoru bez bolesti, námahy i stresu. Na co by se měl diabetik zaměřit?
Zdroj: Shutterstock
Za posledních sto let dosáhla technologie v péči o diabetika neuvěřitelného pokroku. Jedněmi z velkých pomocníků pro lepší kompenzaci cukrovky jsou senzory! Ty umožňují měřit výši glykémie v těle bez toho, abyste se museli každý den píchat do prstu. Aplikace senzoru na kůži se provádí jednou za čtrnáct dnů. Chcete o ní vědět více? Začtěte se do našich praktických tipů!
Život před rychlým monitorováním glukózy byl plný oteklých a bolavých prstů, které s sebou přinášely i nechuť měřit se, bagatelizování nemoci a někdy i úzkosti a deprese. Se senzory je ale všechno snazší. Pojďte se s námi podívat na to, jak senzor aplikovat, jak se o něj starat, ale i na to, co vám následně ukazuje čtečka. Na následujících řádcích vám primárně představíme mezi diabetiky velmi známý systém FreeStyle Libre.
Jak funguje systém FreeStyle Libre?
Samotný senzor, který aplikujete jednou za čtrnáct dnů na kůži, v sobě ukrývá tenké a ohebné vlákno (podobné rybářskému vlasci), které je díky aplikátoru zavedeno pod kůži a tam drží pomocí náplasti, kterou pokrývá celá plocha senzoru. Po spárování se čtečkou měří senzor výši vaší glykémie, a to každých patnáct minut (trendové šipky ukazují, zda vaše glykémie v průběhu dne klesá, stoupá, nebo se drží na stálé hladině).
O senzory i čtečku můžete požádat svého diabetologa. Zdravotní pojišťovna hradí diabetikům 1. typu 26 kusů senzorů za rok a čtečku senzoru jednou za čtyři roky. Diabetici 2. typu si mohou senzory i čtečku pořídit jako samoplátci.
Fakt: Koncentrace glukózy z prstu a ze senzoru se může mírně lišit. Senzor totiž měří koncentraci glukózy v intersticiální tekutině, která obklopuje buňky ve tkáni pod kůží, proto mohou mít naměřené hodnoty zpoždění (oproti prstu) o 5 až 10 minut.
MUDr. Zuzana Hladíková: Transplantace slinivky břišní. Proč se o ní moc nemluví?
Zmiňovaná chirurgická metoda první kombinované transplantace ledviny a slinivky břišní a s ní související léčba byla postupně vylepšována až do ...
Jak postupovat před aplikací senzoru?
Senzor je sám o sobě velmi drahou záležitostí, a pokud si ho strhnete nebo se vám odlepí, je velká pravděpodobnost, že budete koncem roku bez senzoru. Proto jeho aplikaci a ochraně věnujte velkou pozornost.
- Vyberte oblast kůže na zadní straně paže, která se při běžných činnostech neohýbá, je bez mateřského znaménka, jizvy a bez tetování.
- Místo by mělo být trochu jiné, než to, kde byl senzor umístěn posledně.
- Pokožku odmastěte alkoholovými ubrousky, které jsou běžně k dostání v lékárně.
- Pokud máte podrážděnou nebo jemnou pokožku, aplikujte sprej, který vytvoří mezi čtečkou a vaší pokožkou neviditelný film (více se dočtete zde).
- Aplikujte senzor teprve tehdy, je-li pokožka zcela suchá.
TIP: Pokud si aplikujete inzulín do paže, držte se od senzoru ve vzdálenosti nejméně 2,5 cm.
Jak provést samotnou aplikaci senzoru?
Samotná aplikace senzoru je bezbolestná a neuvěřitelně rychlá. Dá se přirovnat k tomu, jako byste si na paži otiskli razítko.
- Vyjměte všechny části z krabičky, na jedné odlepte víčko a u druhé odšroubujte uzávěr z aplikátoru.
- Tyto dvě části do sebe pasují, je však potřeba zarovnat jejich tmavé značky k sobě a zatlačit, dokud neuslyšíte cvaknutí.
- Přiložte aplikátor na vyčištěnou pokožku a “orazítkujte” se.
- Opravdu jemnými krouživými pohyby odtáhněte aplikátor od pokožky – nyní by měl být senzor připevněný na těle (můžete lehce přimáčknout, abyste si byli jistí, že senzor opravu drží).
- Aktivujte nový senzor přiložením čtečky – ta vám hned nabídne možnost Start New Sensor.
- Poté stačí počkat 60 minut, abyste svůj systém mohli nerušeně dalších čtrnáct dnů používat.
Nedaří se vám zhubnout? Na vině může být nadbytek inzulínu
Není náhoda, že s přístupem k neomezenému množství potravin přibývá diabetiků s nadváhou nebo obezitou, a to i v případě 1. typu. Samotný ...
Výměna senzoru
Výměna probíhá každých čtrnáct dnů (čtečka vás na blížící se konec senzoru upozorní). Důležité je však aplikovat nový senzor vždy na druhou paži. Je potřeba uvědomit si, že senzor je na vaší pokožce celých čtrnáct dnů přilepen na jednom místě lepidlem. To může dát pokožce opravdu dost zabrat a je všeobecně známo, že pokožka diabetika je velmi citlivá a hůře se hojí. Proto při odstraňování buďte velmi opatrní, ať svou pokožku ještě více nepodráždíte (v následujících dnech je dobré věnovat místu zvýšenou pozornost a lépe o pokožku pečovat).
TIP: Než budete aplikovat nový senzor, odstraňte nejdříve ten starý. Předejdete riziku záměny!
Co vše vám nyní senzor ukáže?
Zjednodušeně řečeno, díky spárování senzoru se čtečkou můžete sledovat na displeji naměřené hodnoty glykémie. Ale systém toho umí samozřejmě mnohem víc. Čtečka totiž pracuje se všemi daty, ukládá je, a vy je tak můžete dlouhodobě sledovat. V záložce Review History tak naleznete:
- Logbook – obsáhne jednotlivé naměřené hodnoty spolu s datem, časem a trendovými šipkami.
- Daily Graph – ukáže denní graf vaší křivky.
- Average Glucose – zobrazuje průměrné hodnoty glykémie za poslední dny, které vám mohou také napovědět, kdy bývá váš krevní cukr nejvyšší.
- Daily Patterns – průměrná křivka za poslední dny, která může naznačit, zda před obědem nepřidat pár jednotek inzulínu navíc.
- Time In Target – v procentech vypočítá, kdy jste ve zvoleném rozmezí (u diabetika 1. typu může být hranice nastavena mezi 3,9 až 10 mmol/l). V části In Target byste se měli držet na více než 70 %.
Na co dát se senzorem pozor
Ani se senzorem se nemusíte vzdát žádné své oblíbené aktivity v životě, nevadí mu totiž ani koupání, plavání, běhání nebo pot. I tak je tady jedno velké ALE… Senzor je sice voděodolný, výrobce dokonce uvádí, že je možné ho ponořit do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut, ve vodě je však větší šance, že se senzor odlepí. Na co dalšího se se senzorem zaměřit?
- Sauna – senzor zvládne teplotu od 10 do 45 °C, v sauně by tedy neměl být žádný problém (více se dočtete zde), je však možné, že se senzor dočasně vypne a bude fungovat až poté, co se vaše pokožka trochu ochladí.
- Slunce – ani opalování senzoru nevadí (jen se smiřte s opáleným kolečkem), na slunci však dávejte pozor, protože slunce může neblaze reagovat na váš systém sníženým, ale i zvýšeným cukrem v těle.
- U lékaře – pravidelné kontroly jsou naprosto v pořádku, pozor si však dejte u rentgenu, magnetické rezonance nebo CT. V takových případech vždy informujte lékaře, který vás právě ošetřuje.
- Kontroly na letišti – skrz běžný skener projdete na letišti bez problémů, vždy je však dobré mít u sebe průkaz diabetika, že je senzor vaší nedílnou součástí (informace o tom, jak s diabetem na dovolenou, si přečtěte zde).
Fakt: V letadle čtečkou neskenujte! Je to především z důvodu bezpečnosti (palubní systémy mohou být bezdrátovým přenosem narušeny). Čtečku můžete během letu používat pouze spolu s testovacími proužky.
Zdroj: Freestyle.abbott, Freestylelibre
4670