Aplikace Diabetes:M nově v češtině

Aplikace Diabetes:M nově v češtině

Aplikace pro chytré telefony Diabetes:M, která slouží jako deník diabetika, je od letošního roku dostupná také v českém jazyce. Pojďme se podívat, co diabetikům nabízí a co na ní nejvíce oceňují.

Pokročilé grafy a statistiky

Samozřejmě jako řada jiných slouží tato aplikace jako dia zápisník. Vyzkoušel jsem snad všechny dostupné. Osobně se mi právě na této líbí velmi pokročilé grafy a statistiky, které v mnohém převyšují např. výstupy z Medtronic Carelinku. Obrovským přínosem pro mě je, že aplikace dokáže na základě naměřené glykemie před jídlem a po jídle, velikosti bolusů, zadané aktivity/nemoci, pozřených sacharidů a příp. korekčních bolusů vypočítat citlivost na inzulin a korekční faktor. A to včetně variability v průběhu 24 hodin. Uvádí předpokládané hodnoty HbA1c, lze si vést přehled o místech vpichu (meření z prstu i aplikace inzulinu/kanyl) apod. Umožňuje také zálohu do cloudu, propojení s Google Fit a export/import vlastních seznamů potravin (vhodné např. pro diabetiky celiatiky apod.), stejně jako dat z jiných systémů (Diasend, Carelink, Freestyle, Glucofacts, Onetouch, Dexcom, Ontrack, Glucose buddy, Mysugr apod.)
Obsahuje také katalog potravin i hotových jídel (něco jako aplikace Kalorické tabulky), ovšem dobrá polovina z položek u nás není k dispozici, proto je katalog dosud nepřeložen. Zjišťoval jsem situaci mezi uživateli na Facebooku a většina z nich stejně používá u nás nepřekonatelné Kalorické tabulky.

Letmé srovnání s ostatními dia deníky

Rozhraní aplikace Diabetes:M je přizpůsobené tomu, že je třeba několikrát denně zadávat kvanta dat, na rozdíl např. od aplikace Diabetesdagboka, která vyžaduje vyplňovat při zadávání jídla, glykemie, inzulinu či aktivity tři různé záložky a ručně mezi nimi překlikávat. To už si člověk dobře rozmyslí, zda chce toto absolvovat několikrát denně. Diabetesdagboka navíc dokáže pouze vykreslit křivku gylkemie v čase, nenabízí žádné exporty ani statistiky, což má stejný užitek,  jako kdyby se hodnoty zadávaly do prosté tabulky. Nabízí však integraci s chytrými hodinkami Pebble a také velmi funkční vyhledávání potravin a obsahu sacharidů.

To už stojí za pozornost např. slovenská Diabetik asistent, která obsahuje také rady a informace pomáhající např. při častých ranních hyperglykemiích, opakujících se hypoglykemiich apod.

Řada lidí používá také SiDiary, která je poměrně přehledná, ale např. neumožňuje zadávat sacharidy v gramech, pouze ve výměnných jednotkách. Zato dokáže pacienta v případě zlepšení pochválit.

U Diabetes:M kromě výše zmíněného oceňuji také fakt, že umožňuje zadávat rozložené či kombinované bolusy (pumpaři vědí), na toto jsem u ostatních konkurenčních aplikací nenarazil.

Aktualizace 2. 5.: Medtronic Carelink prodělal před 14 dny výrazný update, takže nyní i tam lze využívat pokročilé reporty, zjistit ICR a ISF v průběhu dne apod., ovšem na rozdíl od PC máme chytrý mobil všichni po ruce a Carelink dosud z důvodu zabezpečení nepodporuje mobilní prohlížeče, takže dostat se k němu z mobilu je stále obtížné/nemožné.

Lukáš Trčka, čtenář DIAstylu

 

A jaké máte zkušenosti s diabetickými deníky v mobilu vy? Který používáte? Napište nám o tom do diskuze pod článek, nebo v případě delšího příspěvku na mailovou adresu redakce. Rádi Vaše zkušenosti uveřejníme. Pomůžete tak méně zkušeným diabetikům.

1229

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku