Antidepresiva pomáhají snížit riziko komplikací diabetu

Čínští vědci uvádějí, že lidem, kteří se potýkají zároveň s diabetem i vleklými depresemi, hrozí větší riziko předčasné smrti nebo zhoršení potíží spojených s diabetem včetně srdeční choroby, mozkové mrtvice, problémů s nohama a ztráty zraku.

Antidepresiva pomáhají snížit riziko komplikací diabetu
Zdroj: Shutterstock

Podle nejnovějších poznatků těchto vědců mohou však antidepresiva tato rizika výrazně snížit. Podle jednoho z výzkumníků, Shi-Henga Wanga, Ph.D., mají „lidé s depresí i diabetem více zdravotních problémů než ti, kteří mají pouze diabetes, a pravidelná léčba antidepresivy by u nich mohla snížit riziko vzniku komplikací.“ Wangův kolega Chi-Shin Wu dodává: „Lidé, kteří pravidelné užívání antidepresiv striktně dodržují, zvládají diabetes lépe a kvalita jejich života je lepší než těch, kteří antidepresiva neužívají přesně tak, jak by měli.“

Předchozí studie prokázaly, že deprese je u lidí s diabetem běžná. Stres, výkyvy tělesné hmotnosti a malá pohybová aktivita jsou obvyklými symptomy deprese, o kterých je známo, že zhoršují diabetes.

Aby zjistili, zda antidepresiva zlepšují stav diabetu, zkoumali výzkumníci více než 36 000 lidí, kteří měli obě tyto nemoci. Nalezli spojitost mezi častým užíváním těchto léků a nižším rizikem úmrtí i vážných komplikací spojených s diabetem.

Studie byla publikována ve vědeckém časopise Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Zdroj: diabetes.co.uk