Anne Riceová

Americká spisovatelka Anne Riceová, autorka bestselleru Interview s upírem, se jednoho dne probudila s ochromující bolestí hlavy a potížemi s dechem. Kdyby její manžel okamžitě nezavolal záchranku, nemusela svůj první záchvat hypoglykemie přežít.

Anne Riceová

Narodila se v roce 1941 v New Orleans jako Howard Allen O‘Brien, ale hned první den školy se rozhodla, že si bude říkat Anne. Ačkoliv rodiče byli oba silně věřící, Anne se na střední škole rozhodla být ateistkou. Na univerzitě, kde studovala tvůrčí psaní, se seznámila se svým budoucím manželem Stanem Ricem. Vzali se, když jí bylo dvacet a jemu necelých devatenáct, a jejich manželství bylo spokojené a láskyplné až do Stanovy smrti v roce 2002.

Interview s upírem napsala truchlící matka

V roce 1972 manželům Riceovým zemřela pětiletá dcerka na leukémii. Anne se snažila ze ztráty vypsat a vytvořila novelu Interview s upírem. Tu potom rozeslala do velkého množství nakladatelství, ale zpět dostávala jen odmítnutí. To v kombinaci s truchlením způsobilo, že si vypěstovala obsedantně-kompulsivní poruchu. Bála se bakterií, nechtěla se ničeho dotýkat a nakonec musela podstoupit dlouhodobou psychoterapii, aby se této nemoci zbavila. V roce 1974 se na konferenci seznámila se svou budoucí literární agentkou, která během dvou měsíců dokázala pro „Interview s upírem“ sehnat nakladatele. Knížka se u kritiků nesetkala s nadšením, ale své čtenáře si našla. Anne napsala pokračování, které se prodávalo lépe, a třetí díl už vyšel v USA v nákladu přes 400 tisíc knih. Podle jejích knih byly natočeny úspěšné filmy a vznikly divadelní hry a v současnosti patří k jedněm z nejznámějších amerických autorů beletrie. Jejích knih převážně v hororovém a fantasy žánru se prodalo téměř 100 milionů výtisků.

15 minut rozhodlo o životě

Diabetes jí byl diagnostikován v roce 1999, v 58 letech. Necítila se dobře, tak navštívila lékaře, který provedl nějaké testy, ale na nic nepřišel. Jednoho dne ráno se však vzbudila s ochromující bolestí hlavy a nemohla pořádně dýchat. Její manžel zavolal ambulanci, a než zdravotníci stihli přijet, Anne už byla v bezvědomí. Následně se dozvěděla, že trpí diabetem 1. typu, a pokud by manžel se zavoláním záchranné služby váhal a čekal o deset nebo patnáct minut déle, nemusela přežít. Poté Anne několikrát o diabetu mluvila v rozhovorech i televizi a vysvětlovala, jak nutné je znát alespoň základní informace o této nemoci.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x