Aloe vera: Rostlina, kterou by měli mít diabetici doma

Aloe vera: Rostlina, kterou by měli mít diabetici doma
Aloe vera si našla cestu i do českých domácností jako oblíbený kosmetický prostředek – a nejen ten Zdroj: Freepik

Oblíbená, účinky jedinečná rostlina, kterou byste měli mít na okenním parapetu, pokud jste diabetik. To je aloe vera. Její hojné a prospěšné účinky na pleť i celkové funkce těla byste si totiž neměli nechat ujít. Používá se například v prevenci vzniku běžných komplikací cukrovky.

Aloe vera je vyhledávanou kosmetickou složkou i potravinovým doplňkem. Je bohatá na vitamíny a minerály a byla předmětem zkoumání vědeckých týmů zajímajících se o její prospěšnost v rámci diabetu. Zjištěná fakta vás možná poněkud překvapí.

Aloe jako součást prevence cukrovky i pomocný prostředek u diabetu II. typu

Oblíbenost aloe vera vedla k jejímu zkoumání také jako pomocného prostředku v prevenci vzniku diabetu II. typu. Rovněž byly v hledáčku vědců možné účinky při již probíhající cukrovce a jejích běžných komplikacích. Jedna ze studií, která vyšla minulý rok, zkoumala s pozitivními výsledky její prospěšnost při diabetické dyslipidémii. Závěry studie upozorňují na fakt, že orální podávání aloe vera může být účinné pro zlepšování homeostázy krevní glukózy a metabolismu lipidů.

K dispozici je rovněž studie z roku 2020, která se zaobírala vlivem použití extraktu z aloe vera jako prostředku pro zvyšování funkčnosti pankreatických enzymů α-amylázy a α-glukosidázy v rámci prevence proteinové glykace.

Proteinová glykace  je spojována se vznikem komplikací cukrovky, jmenovitě retinopatií, vaskulopatií, nefropatií a neuropatií, a rovněž chronickými ledvinovými potížemi. Důležitou roli v prevenci a také podpůrné léčbě diabetu hrají v aloe vera velmi hojně zastoupené polyfenoly. Ty jsou známé jako efektivní látky při prevenci vzniku diabetu II. typu.

Důvodem je to, že vykazují vysokou aktivitu proti působení volných radikálů a zároveň jsou pro tuto schopnost doporučovány pro eliminaci možných diabetických komplikací, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, potíže krevního oběhu. A jsou rovněž uváděny jako pomocné prostředky pro úspěšný management vysokých glykemických hladin.

Esenciální aminokyseliny jsou spojencem diabetiků: Starají se o klidný spánek i bystrou mysl

Ti, kteří aktivně sportují a snaží se budovat svalovou hmotu, se s aminokyselinami stýkají poměrně běžně ve formě potravinových doplňků. U ...

Použití aloe vera v naturopatii je všestranné

Naturopaté sahají po aloe vera ve více podobách, podle momentální potřeby. Ať už jde o extrakt, šťávu, nebo gel, vždy je pro ně osvědčeným prostředkem pro to, jak neinvazivně pomoci při různých potížích. Samozřejmě nemůže nahradit odbornou léčbu, ale funguje jako její dobrý doplněk.  Léčba totiž na poli naturopatie není o diagnostice, ale o snaze pomoci najít celkovou rovnováhu organismu.

Jak se při této snaze aloe vera používá:

  • Šťáva se doporučuje pro podporu zažívacího komfortu a zlepšení trávicích procesů. Sliz, který rostlina obsahuje, napomáhá lubrikaci střevních klků a usnadňuje průchod potravy a napomáhá lepšímu využití živin z ní přijatých. Hodí se k prevenci zácpy.
  • Latex z aloe vera se používá jako šetrné přírodní projímadlo.
  • Rostlina je známá rovněž díky svým účinkům proti výskytu otoků a pro protizánětlivou aktivitu. Gel se používá pro úlevu bolestí pohybového aparátu.
  • Šťáva obsahuje důležité vitamíny a minerální soli, do těla dodá železo, protizánětlivý zinek a vitamín C, které aktivně pomáhají budovat neprůstřelnou imunitu a snižují projevy infekcí v organismu, jsou vhodné pro úspěšné hojení ran.

Spojenec mastné pleti i vlasů zklidní kožní zánět

Díky protizánětlivým a hojivým schopnostem je aloe vera oblíbeným kosmetickým prostředkem. Podporuje přirozenou imunitu pleti, snižuje výskyt infekčních ložisek, účinně napomáhá hojení. Polysacharidy, které obsahuje, stimulují regeneraci kožních buněk.

Aloe vera se přidává do tělové i vlasové kosmetiky, je vyhledávaná jako anti-agingový prostředek.

Zklidňuje pokožku po štípnutí hmyzem, spálení sluncem a podporuje její celkovou elasticitu. Snižuje projevy maštění a čistý aloe vera gel lze použít například pro prodloužení intervalů mytí vlasů, protože vás zbaví přebytečného séba. Navíc dodá potřebnou pružnost a lesk vlasovému vláknu.

Máta peprná: Vyniká vysokým obsahem flavonoidů, jež jsou důležité pro prevenci diabetických komplikací

Hojně využívaná máta peprná pomůže také při bolestech hlavy nebo svalů. Stejně jako u dalších bylin má i její používání svá pravidla, o kterých ...

Oblíbený doplněk stravy: Šťáva z aloe vera

Šťáva z aloe vera je populární, protože obsahuje až 200 prospěšných prvků pro vaše tělo. Důležitý je ale její precizní výběr. Některé druhy jsou vyráběny z prášku extraktu aloe vera. Tento způsob je velmi výhodný pro výrobce, protože je levný, ale pro spotřebitele nepředstavuje dobrou volbu kvůli snížené nutriční hodnotě v porovnání se šťávami získanými z čerstvých listů aloe, pocházejících nejlépe z ekologického zemědělství.

Při výběru je potřeba také dávat pozor na to, aby byla šťáva bez obsahu cukru.

Vyberte si nápoj vyrobený ze stabilizované dužiny. Tedy vyrobené pomocí tzv. chladové stabilizace z čerstvých listů, bez přídavku antioxidantů – kromě kyseliny citronové, která vyrovnává pH šťávy. V případě takovéto výroby se listy aloe vera lisují za studena řemeslným způsobem a šťáva se poté plní přímo do lahví. Preferovat organickou šťávu je důležité převážně kvůli vašemu zdraví, protože se chcete vyhnout obsahu pesticidů, herbicidů a dalších kontaminačních látek.

I když se někdy může zdát těžké určit rozdíly mezi komerčními šťávami z aloe vera, je dobré sledovat složení konzervačních látek a vody. Důležité je rovněž to, zda byla pasterizovaná, u kvalitních, ale bohužel cenově náročnějších šťáv pasterizace neprobíhá, přidává se do ní pouze již zmíněná kyselina citronová.

Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Sciencedirect.com, Hindawi.com

43072

Diskuze k článku