Aloe vera má antidiabetické účinky: Z listů lze vyrobit výborný domácí gel na hojení ran

Aloe vera má antidiabetické účinky: Z listů lze vyrobit výborný domácí gel na hojení ran
Aloe vera má antidiabetické účinky a přispívá k hojení poranění Zdroj: Pixabay

Aloe vera je léčivá rostlina s antioxidačními a antibakteriálními účinky. Pomáhá s regulací hladiny cukru v krvi a přispívá k prevenci běžných komplikací cukrovky. Ženy určitě ocení její schopnost omezovat tvorbu vrásek. V domácnosti diabetiků by tato rostlina určitě neměla chybět. Můžete si z ní totiž vyrobit zázračný gel, který urychluje hojení ran.

Aloe vera je sukulent, který ve svých listech uchovává vodu ve formě gelu. Tento gel je vysoce hydratační a skvěle se hodí na spáleniny od slunce, štípance od hmyzu, drobné řezné rány a další kožní problémy. To ale není zdaleka jediné využití léčivých schopností této úžasné rostliny.

Aloe vera a diabetes

Oblíbenost aloe vera vedla k jejímu zkoumání také jako pomocného prostředku při prevenci diabetu II. typu. Kromě toho se vědci zaměřili i na možný pozitivní vliv aloe vera na pacienty, kteří již cukrovku mají, nebo na jedince, u kterých se vyskytly komplikace spojené s diabetem. Výsledky byly velmi nadějné. Například byla prokázána prospěšnost aloe vera při diabetické dyslipidémii. Závěry studie upozorňují na fakt, že orální podávání aloe vera může být účinné pro zlepšování homeostázy krevní glukózy a metabolismu lipidů.

Pampeliška: Královna jara s protizánětlivými a antidiabetickými účinky

Pampeliška je rostlina s nádherně žlutými květy. Mezi nejběžnější druhy této rostliny patří Taraxacum officinale, který roste v mnoha částech ...

Další využití aloe vera

Tento téměř zázračný sukulent ale ocení nejen diabetici. Aloe vera má celou řadu dalších prospěšných účinků. Šťáva z aloe vera má například pozitivní vliv na trávicí procesy. Sliz obsažený v rostlině přispívá k lubrikaci střevních klků. Tím usnadňuje průchod potravy a zvyšuje míru využití živin z potravin. Latex z aloe vera se používá jako šetrné projímadlo. Aloe vera tedy ocení i jedinci, kteří trpí zácpou.

Šťáva z aloe vera je zásobárnou důležitých vitaminů a minerálních solí. Obsahuje železo, protizánětlivý zinek a vitamín C pro lepší imunitu a boj s infekcemi.

Rostlina má rovněž protizánětlivé účinky a funguje jako prevence otoků. Gel se používá pro úlevu od bolestí pohybového aparátu. Pokud patříte mezi milovníky pokojových rostlin a máte doma aloe vera, můžete si gel vyrobit doma sami.

Recept: Domácí gel z aloe vera

Spousta výrobků z aloe vera zakoupených v obchodě obsahuje potenciálně nežádoucí přísady, jako jsou barviva. Přitom si můžete snadno vyrobit gel doma sami z čerstvých listů aloe vera. Buď můžete vyrobit gel z listů aloe, které si pěstujete doma, nebo z listů zakoupených v obchodě se zdravou výživou nebo na farmářském trhu. Výroba gelu vám zabere jen 30 minut.

K výrobě gelu z aloe vera budete potřebovat:

  • jeden nebo dva listy aloe vera
  • nůž nebo škrabku na zeleninu
  • malou lžičku
  • mixér
  • vzduchotěsnou nádobku na skladování
  • vitamin C v prášku – funguje jako konzervační látka (volitelně)

Chcete-li použít čerstvé listy aloe z doma pěstované rostliny, odřízněte jeden z vnějších listů ze spodní části rostliny. Nejlepší je použít vždy jen jeden, maximálně dva listy. Gel totiž bez dalších konzervačních látek vydrží jen asi 1 týden.

Pokud plánujete uchovávat gel déle, musíte jej zmrazit nebo přidat konzervační látku v podobě vitaminu C v prášku.

Vitamin C je nesmírně důležitý

Tento ve vodě rozpustný vitamín hraje zásadní roli při udržování tkání a zdravých kostí, při ochraně buněk a krevních cév před poškozením. Kromě toho podporuje správnou funkci imunitního systému, přispívá k normální psychické činnosti, chrání buňky před oxidačním stresem, zlepšuje vstřebávání nehemového železa, snižuje únavu a stav vyčerpanosti. Dostatečný příjem vitaminu C je naprosto zásadní v chladných ročních obdobích, kdy hrozí zvýšený výskyt respiračních onemocnění.

Postup výroby domácího gelu

Začněte tím, že listy důkladně omyjete a odstraníte z nich veškeré nečistoty. Poté je postavte na 10 až 15 minut do misky. To umožní, aby z listů vytekla žlutě zbarvená pryskyřice. Ta obsahuje latex, který může podráždit pokožku, proto je provedení tohoto kroku velmi důležité.

Po úplném okapání pryskyřice omyjte zbytky pryskyřice z listu. Následně oloupejte silnou slupku pomocí menšího nože nebo škrabky na zeleninu. Po oloupání listu uvidíte přírodní gel z aloe vera.

Pomocí malé lžičky naberte gel do mixéru. Dejte přitom pozor, aby se do něj nedostaly žádné kousky slupky aloe vera. Mixujte gel, dokud nebude napěněný a zkapalněný – mělo by stačit je pár sekund. V tuto chvíli je gel připravený k použití.

Můj příběh: Kvůli neuropatickým bolestem nemohu spát. Množství léků mi přitom ničí ledviny

„Ani nevím, co je horší – jestli to mravenčení u nártu, nebo ta pálivá bolest, která mi občas projíždí holení. Cítím se hrozně vyčerpaná. Můj ...

Uchovávání domácího gelu

Připravený gel z aloe vera uchovávejte v chladničce ve vzduchotěsné nádobce, doba skladování by neměla přesáhnout jeden týden.

Pokud chcete gel skladovat déle, je potřeba přidat konzervační látku. Trvanlivost gelu může výrazně prodloužit přidání vitaminu C v prášku.

Další z možností je zmražení gelu v malých dávkách, například ve formě na led. Díky tomu budete mít po ruce vždy adekvátní malé množství. Zmrazený gel z aloe lze v mrazničce skladovat až 6 měsíců.

Použití

Gel z aloe vera můžete nanášet přímo na pokožku, a řešit tak akutní problémy s péčí o pleť, jako jsou spáleniny od slunce, drobná poranění a podráždění pokožky.

Gel je také vynikajícím hydratačním prostředkem na obličej a ruce a může poskytnout ochrannou antibakteriální bariéru při drobných poraněních.

Navíc má antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci chránit pokožku před škodlivými účinky nadměrného slunění. Proto se běžně používá k úlevě od spálenin.

Gel z aloe vera je bohatý na unikátní polysacharidy, což jsou dlouhé řetězce přírodních cukrů, které podle vědců propůjčují aloe řadu hojivých vlastností.

Navíc je bohatý na různé vitaminy a minerály, včetně vitaminů A, C a E, které mohou podpořit hojení ran a přispět ke zdravé pokožce.

Zdroj: healthline.com, dále dle textu

7158

Diskuze k článku