Aloe vera a diabetes: Jak může populární rostlina pomoci?

Aloe vera se řadí mezi sukulenty. Kromě toho, že je poměrně nenáročnou a okrasnou pokojovou rostlinou, dá se využít i v lidovém léčitelství. Její dužnaté listy totiž obsahují léčivý gel, jež se po desítky let používá k výrobě přírodních produktů typu krémy, masti, kondicionéry, sprchové gely, mýdla a podobně. Jak ale může pomoci člověku s diabetem?

Aloe vera a diabetes: Jak může populární rostlina pomoci?

Není žádnou novinkou, že z aloe vera se vyrábí i chutné nápoje či sirupy. Na trhu je dokonce k dostání stoprocentní šťáva z této rostliny. Její konzumaci rozhodně zvažte, pokud se léčíte s cukrovkou. Přinese celou řadu benefitů pro vaše zdraví.

Aloe vera a její popis

Aloe vera volně roste především v Africe, Austrálii a také v tropických částech Spojených států amerických. V našich končinách je poměrně dobře k dostání v květináčích. Jedná se o pokojovou rostlinu, která snese i několik měsíců bez vody. To je zapříčiněné tím, že její listy obsahují šťavnatou dužinu. Aloe vera je vyhledávanou léčivkou, která obsáhne celé spektrum vitamínů a minerálních látek (např. vitamín A, B12, B, C, E, magnezium, draslík, zinek, mangan, sodík, vápník). Zužitkovat se dá rostlina prakticky celá. Listy jsou zdrojem léčivé šťávy i gelu.

Aloe vera a příznivé účinky pro lidi s diabetemaloe v kanceláři

V praxi se nejvíce osvědčilo užívání šťávy z aloe vera v souvislosti s doplňkovou léčbou diabetu (minimálně dvě lžíce denně po dobu čtrnácti dnů). Tento přírodní produkt umí zatočit s výkyvy glykémie. Podpoří její snížení a upraví i hodnoty glykovaného hemoglobinu. Tím ale výčet benefitů zdaleka nekončí. Šťáva z rostliny též přispěje k lepší glukózové toleranci a eliminuje inzulinovou rezistenci. Ku prospěchu může být i to, že sníží hladinu triglyceridů (tuků) v krvi.

Aloe vera a obecné přínosy pro zdraví

Je více než jasné, že diabetici mohou bez jakýchkoliv obav zařadit aloe vera do svého jídelníčku a obecně života. Tento přírodní zázrak jejich zdraví jen podpoří. Existuje však několik dalších obecných přínosů této rostliny. Zde jsou:

  • urychluje proces hojení ran a ranek (protizánětlivý a antibiotický účinek)
  • podporuje lepší trávení (pomůže s obtížným vyprazdňováním)
  • uchovává játra v kondici
  • pomáhá udržovat zdravou pokožku hlavy (bojuje proti lupům i vypadávání kštice)
  • regeneruje svaly a je efektivní proti bolestem kloubního aparátu
  • posiluje imunitní systém
  • působí antioxidačně

Jak získat a konzumovat šťávu z aloe vera v domácích podmínkách?

aloe listyPokud nechcete investovat do výrobků z aloe vera v prodejnách, můžete si léčivou šťávu připravit doma. Není na tom nic složitého. Oddělte nožem několik listů pěstované rostliny, nařízněte je podélně a dužinu vydlabejte například lžičkou. Tu pak vložte do mixéru a rozmělněte. Avšak použít můžete i odšťavňovač, pokud preferujete pouze čistou šťávu bez kousků dužiny. Konzumovat výsledný produkt můžete třeba v kombinaci s neslazenou minerální vodou. Možné je nápoj mírně dosladit osvědčeným sladidlem. Pokud drink nevypijete najednou, uchovávejte jej do další konzumace v lednici. Snažte se však o spotřebu ideálně do druhého dne.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Pixabay

Zdroj informací: Diabetes.org.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x