Bis Bis

Alkohol a diabetes? Obávat se ho nemusíte, obezřetnost je však na místě!

Alkohol a diabetes? Obávat se ho nemusíte, obezřetnost je však na místě!
Problémy s alkoholem můžou u lidí s diabetem vyústit ve fatální následky. Zdroj: Shutterstock

Alkohol je bohatým zdrojem energie, ale i nositelem prázdných kalorií. Při dlouhodobém užívání poškozuje játra, mozek a cévy. Nejen z těchto důvodů může být alkohol pro diabetiky nebezpečný. Zcela vyhýbat se mu však nemusíte. Měli byste ovšem znát svou míru a dodržovat zásady diabetické diety.

V první řadě je alkohol látkou cizorodou, ve větším množství jedem. Játra tuto látku zpracovávají a poskytují člověku do určité míry ochranu. Tento životně důležitý orgán má však i jinou, obzvláště pro diabetiky zásadní roli. Je schopen vytvářet glukagon, který v případě nutnosti “napumpuje” do těla glukózu.

Jak funguje alkohol v těle diabetika?

Vypije-li diabetik alkoholický nápoj, jeho jaterní buňky budou za svůj prvořadý úkol považovat zpracování alkoholu (ostatně zdraví lidé to mají stejně). Čím více jsou játra tímto procesem zaměstnána, tím méně jim zbývá sil na uvolňování glukózy. Zdravé tělo výrazně potlačí potřebu produkovat inzulín – co ale člověk s diabetem? Ten se může potýkat s vysokým nárůstem glykémie, která nezřídka kdy míří až k hodnotám 20 mmol/l.

Naopak v noci dojde k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi (glykémie má totiž stálou tendenci klesat, a to i v případě, že v těle žádný alkohol není). Za normálních okolností by nízká glykémie diabetika vzbudila, ale pokud bude alkoholem omámený, může kriticky nízký cukr v krvi zaspat. Existuje zde tedy riziko vzniku těžkého hypoglykemického šoku a tím pádem i ohrožení života. Ještě většímu riziku se pak vystavuje ten, kdo si večer v dobré víře píchne inzulín, protože je jeho cukr hodně přes normu.

„Diabetici 2. typu, kteří užívají lék METFORMIN, by se měli pití alkoholu zcela vyvarovat. Může u nich dojít k životu ohrožujícím komplikacím,“ radí Diabetická asociace ČR.

Správné skladování inzulínu nelze podcenit. Jak na to?

Zodpovědným zacházením s inzulínovým perem předejdete mnoha zdravotním komplikacím. Zanedbat optimální skladování tohoto léčiva znamená ...

Jaký druh alkoholu je pro diabetiky vhodný?

Každý diabetik musí vycházet ze znalosti svého léčebného režimu a vlastního těla. Nelze tedy striktně říct, že to, co je vhodné pro jednoho, bude také dobré pro druhého. Ovšem budeme-li vycházet z množství cukrů obsažených v alkoholických nápojích, nejvhodnější volbou se jeví bílé suché víno – sklenička nebo dvě jednou za čas nemusí představovat žádné riziko. Zato pivo obsahuje oproti bílému vínu mnoho maltózy, která se rychle vstřebává do střev a je v mžiku zpracována na glukózu. Po vypití jednoho půllitrového piva tak zřejmě zaznamenáte jistý nárůst hladiny cukru v krvi, ale vaše játra nebudou nijak zatížena. Dáte-li si ale tři a více piv, výrazně to ovlivní výši vaší glykémie a současně neúměrně zaměstná játra při odbourávání alkoholu. Stejný účinek vyvolá i konzumace sladkých likérů a tvrdého alkoholu.

„Pamatujte, že aplikace injekce glukagonu vám při hypoglykémii vzniklé po požití alkoholu nepomůže, protože k výrobě glukagonu potřebujete játra. A ty jsou teď mimo provoz!“ píše ve své práci prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Rady na závěr

  1. Nepijte na lačno a věnujte pozornost i malému občerstvení.
  2. Nezapomínejte na to, že pitím míchaných nápojů přijmete do těla další cukry. Oblíbené koktejly většinou obsahují sladké limonády (kolové nápoje, džusy apod.). Lepší je proto vybírat takové nápoje, které neobsahují cukr, nebo jsou slazeny náhradními sladidly).
  3. Vyvarujte se jakékoliv fyzické námaze, která by vedla k ještě většímu poklesu cukru (např. tancování).
  4. Ať už pijete na firemním večírku mezi kolegy, nebo mezi úplně cizími lidmi, vždy by měl někdo vědět, že jste diabetik (zároveň ho také informujte, jak vám může v případě nesnází pomoci). 
  5. K posteli si kvůli případné hypoglykémii připravte sladký nápoj nebo hroznový cukr.
  6. V těch nejzazších případech (zvlášť pokud jste doma sami) si nastavte budík v určitých intervalech a změřte si cukr.

Zdroje: fnkv.cz, diabetickaasociace.cz, dialiga.cz

8851

Diskuze k článku