-- reklama --

Aliance pacientů s diabetem ČR, z. s.

Aliance pacientů s diabetem ČR, z. s.
Vlastimil Milata, zakladatel Aliance pacientů s diabetem ČR, z. s. Zdroj: Vlastimil Milata

Aliance pacientů s diabetem ČR, z. s., je stále viditelnější, a to nejen na sociálních sítích, ale zejména aktivitami v oblasti pacientské advokacie. I proto přinášíme krátký rozhovor se zakladatelem Aliance, Vlastimilem Milatou.

Vlastimile, na jakou otázku ze strany pacientů odpovídáš poslední dobu nejčastěji?

Pacienti nám často kladou otázku, proč by se měli stát členem pacientské organizace, když veškeré informace jim řekne lékař. To je určitě z velké části pravda, ale ne všichni si zvládnou zapamatovat veškeré informace do doby, kdy je potřebují použít. Proto pacientské organizace pořádají vzdělávací akce, na kterých mají pacienti šanci průběžně zlepšovat své znalosti, a tím i efektivitu léčby a kvalitu svého života. V současné době, kdy mají v ambulancích na pacienta stále méně času, je velmi důležité, aby tu byl někdo, kdo odborně a se zárukou poradí, jaké jsou možnosti, když si neví s něčím rady, kde získat informace a tak podobně.

A Aliance pacientů s diabetem má k tomuto potřebnou odbornost?

Ano, našimi členy jsou mimo jiné edukátoři v oblasti diabetologie, kteří svůj titul získali studiem na vysoké škole. Kromě toho se pohybujeme hodně mezi lékaři a pacienty v terénu, ale spolupracujeme i s odbornými společnostmi, jako je například Česká diabetologická společnost.

Co si může laik představit pod aktivitami v oblasti pacientské advokacie, ve které se Aliance také nemalé míře angažuje?

Zástupci Aliance spolupracují na tvorbě podmínek pro efektivní léčbu diabetu, jsou u vyjednávání o vstupu a úhradě nových léčiv, zdravotnických výkonů a zdravotnických prostředků.  Věnují ročně stovky hodin práci, která na první pohled není vidět, ale časem by nastal obrovský problém, když by nebyla odvedena.

Jak se ti Vlastimile podařilo takovou organizaci založit?

Existence takové organizace mi dávala smysl. Žádný jednotlivec nemá šanci prosadit sebelepší záměr. Pacientská organizace ano.

Bez podpory samotných pacientů nebude ale existence této organizace dlouhodobě možná. Pokud sami pacienti nebudou mít zájem o podporu činnosti spolku, který je schopen systematicky pomáhat udržet dostupnost efektivní léčby diabetu na přijatelné úrovni a dále ji svými aktivitami zlepšovat, nebude spolek životaschopný.

Stojíme o vaši podporu a nabízíme vám tu naši na www.dialidi.cz a nejdete nás i na Facebooku.

 

601

Diskuze k článku