Aleš Cibulka: Dřív mi lenošení připadalo hloupé

Podle některých médií se měl oblíbený rozhlasový a televizní moderátor Aleš Cibulka (41) před časem pohybovat na hranici života a smrti. Psalo se o „záhadném zmizení“ z obrazovek, o kolapsu z přepracování… Jenže všechno bylo samozřejmě jinak.

Aleš Cibulka: Dřív mi lenošení připadalo hloupé

Začnu rovnou otázkou na vaše zdraví: Všechno v pořádku, Aleši?

Díky za optání, díkybohu ano! Čtyřicítka se ale blíží, tak už po ránu neskotačím z postele tak rychle jako před lety. Když ale vidím, jak kolem řádí nejrůznější nemoci, musím to zaklepat, nic hrozného mě netrápí.

S manželem Michalem Jagelkou

Neptám se náhodou, v bulváru se před časem spekulovalo o vašem kolapsu. Co se tehdy vlastně stalo?

Ptáte se se naprosto přesně: v bulváru se spekulovalo. Úplně přesně si vzpomínám na tu chvilku, kdy jsme si doma smažili s Michalem lososa a volali z jednoho bulvárního plátku, že prý jsem hospitalizován v Bohnicích. Musel jsem si s nimi okamžitě domluvit schůzku, aby viděli, že jejich „spolehlivý informátor“ lhal. Jako už tolikrát! A jak to vzniklo? Jednoduše. Po velkém pracovním zápřahu posledních let jsem se tehdy domluvil se svými zaměstnavateli, že si dám na chvilku oraz. Vyšli mi vstříc. Pro některé lidi je ale asi nepochopitelné, když dobrovolně vystoupíte ze slibně rozjetého vlaku. Hned za tím hledají rakovinu, kolaps – nebo rovnou blázinec!

S Pavlínou Kafkovou v pořadu „Můžu dál?“

Dáváte na sebe už větší pozor?

Hodně pečlivě si hlídám diář. Když se mi začíná plnit, ozve se mi někde vzadu v hlavě červeně blikající kontrolka a ptá se: A kdy chceš odpočívat, lenošit, jen tak lelkovat? Naučil jsem se práci odmítat. To jsem kdysi neuměl, připadalo mi to hloupé a rouhačské. Dneska nemám problém říci: Nezlobte se, nechci…

Máte ve svém okolí někoho, kdo se léči diabetem?

Myslím, že cukrovka je dnes tak rozšířená (bohužel), že není nikdo, kdo by ve svém okolí někoho takového neměl. V nejbližším okolí ale ne.

A máte aspoň třeba představu, jak nemoc ovlivňuje jejich životosprávu? Mám na mysli, jestli si myslíte, že je mezi lidmi dost informací o této nemoci.

Samozřejmě jsem o tom hodně četl i slyšel a je úžasné, jak dnes pokročila věda. Myslím, že kvalita života diabetiků se hlavně v posledních letech hodně zlepšila. Díkybohu!

Silvestr na Barandově moderoval v páru s Kateřinou Brožovou.

Když máte dost informací, myslíte si, že vy sám žijete tak, abyste si jednou nemusel pravidelně měřit glykemii v krvi?

Snažím se. Člověk toho o zdravé výživě hodně slyšel i četl, ale pak zajde do hospůdky na oběd a na jídelním lístku jsou vepřové výpečky se špenátem a s bramborovým knedlíkem. To je pak rozhodování. Musím se přiznat, že si i takovouto nezdravost čas od času dám – ale hned odpoledne si dám něco hodně zdravého, abych to podvědomě „vynuloval“. Čas od času daruji své úžasné internistce krev, aby mě postrašila, co je tam dobře a co ne, a občas při některé hodnotě povážlivě zdvihne prst a varuje…

Na návštěvě u Ladislava Freje

Víte, že mezi diabetiky patří také například herec Ladislav Frej? Ten mimochodem občas vypráví, jak jste ho „donutil“ ke svatbě.

No vidíte, a jsme zase u toho bulváru. Láďova svatba je takový náš soukromý vtípek, kterým se bavíme od doby, kdy jsem mu v jednom ze svých pořadů zinscenoval svatbu naoko. A pak se toho chytne bulvár a vznikne drb. Ale abych pravdu řekl, o tom, že je diabetik, nevím. Je fakt, že když se vidíme, bavíme se o jiných věcech.

Měla Nataša Gollová cukrovku?

S Janou Štěpánkovou ukazuje tradiční Cibulkův kalendář pro pamětníky.

Cibulka proslul také platonickou láskou k prvorepublikové herečce Nataše Gollové († 75). Napsal o jejím životě hned dvě knihy. Kdo jiný by tedy mohl vědět, zda mezi jejími nemocemi, které ji trápily, byl i diabetes? „A víte, že nevím? Ke konci života měla velký problém s nohama, s chůzí, zlobily jí kyčle… Byla ale asi ještě z generace, kdy se o zdravotním stavu otevřeně nemluvilo.

Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na