Aktuální studie: Více než polovina mužů trpí sexuální dysfunkcí

Aktuální studie: Více než polovina mužů trpí sexuální dysfunkcí

Sexuální dysfunkce postihují více než polovinu mužů nad čtyřicítkou, nevyhýbají se však ani mladším. Mnoho mužů se navíc za své obtíže stydí natolik, že o nich vůbec nemluví a nechodí k lékaři.

Podle nejnovější studie čínských vědců uveřejněné v odborném žurnálu Biomedicine & Pharmacotherapy trpí nějakou formou sexuální dysfunkce v různé intenzitě až 52 procent mužů ve věku 40 až 70 let. Problémy v sexu se ale nevyhýbají ani mladším ročníkům: dle staršího průzkumu publikovaného v The Journal of Sexual Medicine například erektilní dysfunkce postihuje zhruba čtvrtinu dospělých mužů pod 40 let věku. „Sexuální dysfunkce bývá pro muže velmi stresující záležitostí. Společnost mužskému pohlaví dává tradičně nálepku ‚sexuálních dravců‘. Od muže se očekává, že bude v otázce sexu vždy aktivní a při chuti. Problémy v sexu se pak podepisují na psychice a sebevědomí muže, což následně může obtíže znásobit,“ upozorňuje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz.

Jak to vidí ženy?

Nedávný průzkum online terapeutické kliniky Between Us ukázal, jak sexuální potíže svých partnerů i náhodných známostí vnímají ženy. Průzkum klinika provedla na vzorku zhruba tisícovky žen. Ty za celkově nejproblematičtější sexuální dysfunkci označily nízké libido (38 procent), na druhé místo pak dosadily erektilní dysfunkci (28 %). O třetí příčku se dělí předčasná a opožděná ejakulace se shodnými 17 procenty.  „Sexuální dysfunkce mohou ve vztahu způsobit řadu komplikací, vedou k nespokojenosti, hádkám, navíc často komplikují početí potomka,“ komentuje Adam Durčák. Podle průzkumu by kvůli nízkému libidu partnera vztah ukončilo 29 procent žen, čtvrtina pak kvůli erektilní dysfunkci, 16 procent kvůli opožděné ejakulaci a 14 procent kvůli předčasné ejakulaci. Jakkoliv jsou však mužské sexuální problémy pro ženy nepříjemné, celých 45 procent respondentek by bylo ochotných zůstat ve vztahu s partnerem, který sice trpí nějakou sexuální dysfunkcí, ale zato má rád předehru a je v ní dobrý.

Více o erektilní dysfunkci při diabetu se dozvíte v článku MUDr. Ludmily Brunerové, Ph.D.

100

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný