Projekty pro zrakově handicapované

Možná jste si již všimli, že České dráhy změnily v loňském roce design svého e-shopu. Kromě nového grafického prostředí a rozšíření běžných funkcí se dočkal i úpravy, která zrakově handicapovaným usnadňuje jeho používání.

Projekty pro zrakově handicapované

Díky nové struktuře webu se nevidomý dokáže rychle na webových stránkách pohybovat a najít si tak informaci, kterou potřebuje. Další změnou bylo doplnění textových alternativ k čistě grafickým informacím. “E-shop je pro zrakově handicapované již velmi dobře použitelný, ale i tak se snažíme doplňovat drobnosti, které práci ještě zlepší. Aktuálně pracujeme na lepší přístupnosti pro uživatele iOS,” říká Jan Balák, který pomáhá s vývojem aplikace.

Jak pracují odečítače

Reakce od zrakově handicapovaných uživatelů jsou veskrze pozitivní. Pokud si někdo neví rady, může navštívit workshop Agora ve středisku pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás, což je program, který zaštiťuje Masarykova univerzita v Brně. Na workshopech se vysvětlují různá informatická témata a asistenční technologie.

Podmínkou pro užívání je odečítač JAWS nebo WNDA. Jan Balák vysvětluje, na jakém principu tyto odečítače fungují. “Velmi zjednodušeně lze říci, že odečítač je program, který pracuje s textovou informací. Dokáže nevidomému pomocí umělého hlasu přečíst cokoliv v textové podobě. Pokud narazí třeba na grafiku, tak není schopen tuto informaci prezentovat. I to ale lze napravit. Stačí, aby člověk, který fotografii na web dává, přidal textový komentář. Druhou podmínkou pro bezchybné čtení stránky je ovladatelnost webu z klávesnice, protože nevidomý nepoužívají pro svou práci myš,” doplňuje Balák.

3D tiskárny pomáhají lépe vnímat realitu

Dalším projektem, který pomáhá nevidomým, jsou workshopy Petra Duška, na kterých učí zájemce pracovat s 3D tiskárnami. Hlavním cílem těchto workshopů je názorná ukázka praktického uplatnění 3D tisku. “Možností práce s 3D tiskem je opravdu mnoho. Chtěl bych zájemcům například ukazovat možnosti využití Open Street Map či Google Earth pro zobrazení okolních budov, celých bloků domů, reliéfu Země. Může se zdát, že to jsou zanedbatelné věci, ale je zapotřebí si uvědomit, že 3D tisk nám mimo jiné dává možnost hmatově sdílet vizuální realitu. Nedávno mi nevidomá dívka sdělila, že vlastně ani neví, jaký tvar má dům, v němž bydlí, nebo jak vypadá škola, kterou navštěvuje. Proto je 3D tisk tak důležitý,” říká Petr Dušek, organizátor workshopů s 3D tiskárnami.

O workshopy je veliký zájem, a to i přesto, že většina účastníků nemá s 3D tiskárnami žádné zkušenosti. Listopadového setkání se zúčastnilo 25 nevidomých a další podobná akce je naplánována na květen letošního roku, opět v rámci workshopu Agora. Workshopy jsou velmi interaktivní, nevidomí si sami mohou vybrat, jak bude akce probíhat. Menším problémem je časová náročnost, workshop totiž trvá pouze hodinu. I proto by chtěl Petr Dušek v budoucnu organizovat půldenní kurzy.

INSPO představí technologické novinky pro handicapované

Jak Petr Dušek, tak Jan Balák, který spolupracoval jako betatester na vývoji aplikace Českých drah, budou hosty konference INSPO 2018. Ta se bude konat 7. dubna v pražském Kongresovém centru a představí se na ní nejmodernější technologické novinky ulehčující život handicapovaným, seniorům nebo lidem po nehodě. Informace o konferenci najdete na www.inspo.cz.

 

Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na