Bis Bis

Aktivní uhlí bylo zkoumáno jako prostředek prevence inzulínové rezistence: Má i další zdravotní benefity

Aktivní uhlí bylo zkoumáno jako prostředek prevence inzulínové rezistence: Má i další zdravotní benefity
Aktivní uhlí se získává převážně z rostlinných zdrojů Zdroj: Freepik

Přírodní aktivní uhlí pomůže, když jste snědli něco, co vám zrovna nesedlo – a to není všechno! Může být také prospěšné v diabetické prevenci. Je rovněž jedním z vhodných prostředků pro snižování hladiny špatného cholesterolu v krvi nebo vyhledávaným kosmetickým prostředkem. Funguje totiž jako aktivní látka v pleťové péči i barvivo. Jaké benefity v sobě skrývá?

Aktivní uhlí je uváděno jako jeden z prostředků, který je vhodný pro snižování hladiny špatného cholesterolu v krvi. Je také vyhledávaným kosmetickým prostředkem, funguje jako aktivní látka v pleťové péči i barvivo.

Co je aktivní uhlí?

Zmínky o používání aktivního uhlí najdeme již hluboko před naším letopočtem, uvádí se až 1600 let. Je to porézní forma uhlí, která může být vyrobena z různých surovin. Hlavní komerční produkty pochází ze skořápek kokosových ořechů, uhlí, rašeliny nebo dřeva (dub, buk, bříza, topol, borovice, vrba a lípa), ale také bambusu nebo olivových pecek. Proces aktivace zahrnuje úpravu suroviny párou nebo chemikáliemi, čímž se vytvoří porézní struktura. Aktivace rostlinného dřevěného uhlí spočívá ve zvýšení jeho pórovitosti procesem druhé kalcinace a vstřikováním vzduchu a páry.

Aktivní uhlí získalo věhlas v medicíně díky pokusu francouzského chemika Michela Bertranda, který spolknul před lékařskou veřejností lžíci arsenu a ihned poté si vzal aktivní uhlí, aby eliminoval jeho působení a vyhnul se smrtelné otravě.

Má vysokou absorpční schopnost plynů a toxinů v organismu. Výběr vhodného aktivního uhlí záleží na tom, proč jej chcete používat. Tedy medicínsky, kosmeticky nebo třeba pro filtraci vody, kde funguje jako eliminátor nečistot a mikropolutantů (organické nebo minerální kontaminanty). Zajímavostí je, že se aktivní uhlí dostalo také do výrobků aktivní obrany, jako jsou plynové masky, a vzduchových filtrů, které najdete například v kuchyňském digestoři. Reguluje vlhkost v zásuvce na zeleninu.

Sójová mouka ozvláštní diabetický jídelníček: Je prospěšným zdrojem vlákniny, která pomůže s hyperglykémii

Sójová mouka představuje významný zdroj důležitých minerálních látek, bez kterých by váš organismus nemohl fungovat. Mají podíl na mnohých ...

Při čem se na něj můžete spolehnout?

Aktivní uhlí se kromě toho, že má průmyslové využití, stalo taktéž vyhledávaným léčivým prostředkem, ať už v oficiálních medicínských kruzích, nebo alternativě. Užívá se v prášku, granulích nebo kapslích. Mnohými je jmenováno jako vůbec nejúčinnější prostředek pro snížení nepříjemných projevů plynatosti.

Nahromadění plynů v trávicím traktu je příčinou oteklého břicha a bolestivého nadýmání. Aktivní uhlí vykazuje výbornou sílu, která zachycuje kromě plynů také těžké kovy a nepříznivé bakterie, které následně tělo vyloučí stolicí.

Funguje také jako výborný pomocník při říhání, používá se jako detoxikační prostředek, reguluje střevní průchod a eliminuje projevy průjmu nebo zácpy, zklidňuje pálení žáhy a žaludeční reflux. Používá se také pro léčbu těhotenské cholestázy (městnání žluči).

Jaké jsou jeho další pozitivní vlastnosti?

  • Zabraňuje projevům kocoviny, protože reguluje toxické působení alkoholu.
  • Napomáhá eliminovat projevy akutní otravy a snižuje absorpci toxických látek organismem.
  • Uvádí se jako jeden z agentů pro snižování hladin špatného krevního cholesterolu.
  • Používá se také při léčbě „špatného“ dechu. Prášek se rozpustí ve vodě a vyplachují se jím ústa.
  • Nevykazuje nepříznivé interakce s léky a potravinovými doplňky, ale může, je-li brán současně, snížit jejich možnou absorpci organismem, a tím pádem i účinnost (např. u tricyklických antidepresiv). Pokud jej chcete užívat, počítejte aspoň s hodinovým rozestupem. Aktivní uhlí užívejte až poté, co pozřete lék.
  • Aktivní uhlí je u většiny dospělých krátkodobě bezpečné, mohou se však projevit vedlejší účinky jako zácpa, černá stolice.
  • Neměli by ho ale užívat lidé se střevní neprůchodností a nedoporučuje se při snížené peristaltice (zpomalení průchodu potravy ve střevě).
  • U cholesterolémie může jeho užívání zkreslit výsledky krevních testů.

Řecký horský čaj je antioxidační poklad, který vám prospěje v prevenci diabetických komplikací

V některých lokálních kuchyních se řecký čaj používá jako aromatická bylina ke zvýraznění chuti pokrmů. Nejčastěji se pije jako denní ...

Vyhledávaná kosmetická složka

Aktivní uhlí je z mnoha dobrých důvodů vyhledávanou kosmetickou složkou. Najdete ho v péči o tělo, vlasy, pleť i dentální hygieně. V zubních pastách pomáhá jemnému, neagresivnímu zjemnění tónování zubní skloviny, nemůžete od něho ale čekat stejné výsledky jako od klasického chemického bělení. Jako čisticí složka se hodí pro eliminaci mastné pleti, výskytu černých teček a aknózních ložisek. Přidáním aktivního uhlí do vlasových a pleťových masek snížíte produkci séba. Funguje také jako poměrně silné barvivo přírodního původu, přidává se do produktů jako barevný prvek, například pro mramorový efekt mýdel a také do dekorativní kosmetiky.

Prospívá aktivní uhlí diabetikům?

Diabetikům může aktivní uhlí pomoci s výkyvy pravidelného zažívání a lepším managementem krevního cholesterolu. Některé studie se věnovaly vlastnostem aktivního uhlí, jedna z nich posuzovala vliv suspenze aktivního uhlí na hladiny glukózy v krvi u pacientů s akutní otravou léky. Prokázala, že aktivní uhlí indukuje zvýšení hladiny glukózy v krvi, které je statisticky, ale ne klinicky významné. Nárůst byl srovnatelný s přírůstkem po snídani.

Další ze studií, která byla publikována minulý rok, se pak věnovala prevenci obezity a inzulínové rezistence u myší krmených dietou s vysokým obsahem tuku. Její závěr byl, že aktivní uhlí zlepšilo HFD-indukovanou obezitu a inzulínovou rezistenci bez jakýchkoliv závažných nežádoucích účinků. O vlivu aktivního uhlí na diabetes ale nemáme stále dostatek studií, aby bylo možné jasně popsat jeho pozitivní, případně negativní aspekty při léčbě cukrovky.

Zdroje: Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Britannica.com, Mayoclinic.org

35245

Diskuze k článku