76. kongres ADA v New Orleans

Začátkem června se do rodiště jazzového zpěváka Louise Armstronga sjelo šestnáct tisíc odborníků se zájmem o diabetes. Přivítala je jedinečná atmosféra kulturního a hudebního New Orleans, s nočním životem na Bourbon street i kouzelnou francouszkou čtvrtí, kde právě probíhal tradiční rajčatový festival.

76. kongres ADA v New Orleans

Každoroční odborné setkání Americké diabetologické asociace (ADA) je tradičně největším zdrojem novinek z diabetologie na světě. Odborníci z celého světa přijíždějí, aby se podělili o výsledky své výzkumné i klinické práce a dozvěděli se o nových lécích a technologiích v diabetologii.Také letošní, 76. ročník nabídl řadu zajímavých informací.

Senzory pomáhají i diabetikům na perech

Nošení kontinuálního monitoru glykemie je přínosné nejen pro diabetiky používající inzulinovou pumpu, ale také pro pacienty na inzulinových perech. Potvrdila to velká studie DIaMonD, která sledovala, jak diabetici na inzulinových perech využívají senzory Dexcom. Půlroční nošení senzoru snížilo čas strávený v hypoglykemii o 23 minut/ den a čas strávený v hyperglykemii o 83 minut/den. I přes snížení výskytu hypoglykemií se uživatelům senzoru zlepšila dlouhodobá
kompenzace cukrovky. Zazněly názory, že kontinuální senzory by měli vyzkoušet alespoň všichni pacienti na perech, kteří nemají ideální kompenzaci cukrovky.

Lék victoza je bezpečný, i pro srdce

Pondělní odpoledne, nedlouho po skončení fotbalového zápasu Česko–Španělsko (který řada diabetologů během dopoledních bloků přednášek s napětím sledovala na chytrých telefonech), bylo věnováno kardiovaskulárním výsledkům studie LEADER. Tato studie s lékem pro diabetiky 2. typu Victoza (liraglutid) prováděná na devíti tisících pacientech prokázala, že tento lék snižuje riziko
úmrtí na srdečně-cévní příčiny a výskyt onemocnění ledvin o 22% a současně o 31% snižuje množství těžkých hypoglykemií. Studie LEADER tak Victoze získala označení bezpečného a kardiovaskulárně výhodného léku.

Spolehlivost Hypo-psů se nepotvrdila

Asistenční psi pro diabetiky jsou pomocníci, kteří mají být schopni vyčenichat hypoglykemii dříve než samotný diabetik a svého pána na nebezpečný pokles krevního cukru předem upozornit. Americká studie zkoumala, jak efektivní takový pes je v porovnání s kontinuálním monitorem glykemie. Zúčastnilo se jí 8 dětských i dospělých diabetiků, kteří vlastnili tzv. hypo-psa. Po dobu jednoho týdne nosili senzor, který průběžně vyhodnocoval efektivitu signálního psa. Zjistilo se, že
psi sice hypoglykemii dokáží signalizovat, ale zachytí ji pouze v 36 % případů a velmi často také signalizují zcela jiný děj. Ze všech případů, kdy pes svého majitele na něco upozorňoval, se pouze ve 12 % případů jednalo o hypoglykemii. Navíc, oproti senzoru měli psi přibližně dvacetiminutové zpoždění.
I když může být signální pes dobrým kamarádem diabetika a na některé hypoglykemie jej dokáže upozornit, v porovnání s kontinuálním monitorem glykemie není ani zdaleka tak přesný a spolehlivý. Navíc, na rozdíl od nastavitelných alarmů senzoru není možné psa vycvičit na požadovanou konkrétní hodnotu glykemie.

Nadějné testy hybridní umělé slinivky

Hybridní umělá slinivka je inzulinová pumpa propojená se senzorem, která umí samostatně upravovat dávku inzulinu dle potřeby diabetika. Medtronic na ADA kongresu představil výsledky klíčové studie nové inzulinové pumpy MiniMed 670G, která má v sobě zabudovaný chytrý algoritmus umělé slinivky. Ve studii, jíž se účastnilo 124 pacientů, se pacientům používajícím novou pumpu podařilo snížit glykovaný hemoglobin (ukazatel dlouhodobé kompenzace cukrovky) až na 52 mmol/mol. Důležitým výsledkem bylo snížení času stráveného v hypu o 44% a snížení času stráveného v hyperglykemii o 11%. Osmdesát procent uživatelů nové pumpy s ní bylo spokojeno a chtělo ji používat i po skončení studie. Pumpa 670G patří mezi hybridní systémy, tedy neumí se o glykemii postarat úplně. Její uživatel musí stále podávat bolusy k jídlu a upozornit pumpu na fyzickou aktivitu. Nemusí se však starat o výkyvy glykemie během dne a v noci může klidně spát s vědomím, že se přístroj o jeho glykemie během spánku postará. Hybridní umělá slinivka dokázala snížit čas a úsilí, které musí diabetik své nemoci věnovat, a přitom zlepšila krátkodobou i dlouhodobou kompenzaci cukrovky.

Blízcí diabetiků mají obavy z hypoglykemie

Studie DAWN2 zkoumající psychologické aspekty života s diabetem zjistila, že blízké osoby diabetiků mají větší strach z hypoglykemie a jejích následků než pacienti samotní. Poklesu hladiny krevního cukru se obávalo 44% dotazovaných diabetiků, zatímco mezi jejich příbuznými to bylo 58%. Největšími strašáky byla zejména hospitalizace pro hypoglykemii i stav, kdy blízký člověk nebude schopen „svému“ diabetikovi v těžké hypoglykemii pomoci. Pouze 42% blízkých osob si bylo jistých, že dokáže hypoglykemii poznat a jen 59% vědělo, jak ji efektivně léčit. Téměř 20% by si však nedokázalo s diabetikem v hypu poradit. Výsledky studie jsou podnětem pro intenzivnější edukaci nejen diabetika, ale i jeho rodiny.

MUDr. Klára Picková

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x