6 tipů: Jak si při čtení nekazit oči

Pro někoho samozřejmost, bez které se nedá žít, pro jiného noční můra. I tak by se dalo nazvat čtení. Jak ale číst a přitom si nepoškozovat svůj zrak? Jak neudělat z oblíbeného koníčku nenáviděnou činnost? Řiďte se našimi tipy!

6 tipů: Jak si při čtení nekazit oči

1. Pořiďte si lampičku

Lustr v místnosti vydává pouze takzvané orientační světlo. Neslouží tedy ke správnému osvětlení při vaší práci a rozhodně se nedoporučuje při něm číst. Pro čtení je důležité světlo, které na text dopadá buď ze strany, nebo směrem od hlavy. Na text bychom si neměli stínit, ale ani mít nadměrné osvětlení.

 

2. S elektronikou to nepřehánějte

Čtete na počítači, tabletu nebo mobilu? Vaše oči jsou nadměrně namáhány. Může za to podsvícení displeje přístroje. Nastavte si intenzitu podsvícení pozadí textu tak, aby vás nebolely oči. Pokud není jiná možnost, vždy mějte blízko i jiný zdroj světla. Nikdy nepracujte na počítači nebo nesledujte televizi potmě.

 

3. Cvičte s očima

Pro udržení vašich očí ve zdravé kondici je důležitá i oční gymnastika. Nejde o žádné náročné a těžké cviky. Mezi základní patří pohledy nahoru a dolů, úhlopříčné pohyby – nahoru doprava, dolů doleva a naopak. Dále pohybujeme očima ze strany do strany, nezapomínáme i na kroužení očima. Pro oči je důležité i mrkání. Udělejte si na cvičení čas pokaždé, když ucítíte, že jsou vaše oči unavené.

4. Dejte pozor na „suché“ oči

„Všeho s mírou“… I nadměrné namáhání očí může vést k jejich poruchám. Pokud máte opravdu unavené oči, čtení vynechejte a raději si jděte zacvičit nebo na procházku. Problematika suchých očí ovlivňuje jak vaše okolí, tak i vaše chování.

5. Držte diabetes na uzdě

Vyrovnané hladiny glykemie a správná kompenzace diabetu zamezí vzniku jedné z pozdních komplikací – retinopatie (cévní onemocnění sítnice). V očích máte velmi drobné cévy, kdy nadměrným obsahem glukózy v krvi, dochází k porušení správné funkce cév a tím k porušení sítnice. Při jakýchkoli potížích se zrakem neotálejte a navštivte lékaře.

6. Podporujte zdraví očí správnou stravou

Výživa je základem nejenom pro naše tělo, ale i pro oči. Pro jejich zdraví je důležitá celá řada vitaminů a antioxidantů, které podporují jejich správné funkce. Nejvíce známým je vliv vitaminu A. Je to vitamin rozpustný v tucích a je tedy například v másle nebo smetaně. Pro jeho dostatečný příjem je ale důležitý i dostatek ovoce a zeleniny, která je zdrojem karotenoidů, z nichž se vitamin A může v našem těle vytvořit.

 

 

 

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x