51. Světová konference o diabetu ve Stockholmu

Kongres Evropské asociace pro studium diabetu (EASD) je jednou z nejdůležitějších odborných akcí v diabetologii. Každý rok se sjedou lékaři, vědci, novináři, zaměstnanci firem, pacienti a blogeři se společným cílem – vzájemně se podělit o novinky z teorie i praxe v odborné diabetologii.

51. Světová konference o diabetu ve Stockholmu

Stockholm nemá ani milion obyvatel, rozkládá se však na několika ostrovech a zabírá poměrně rozlehlý kus země.
Okrajové části Stockholmu, včetně čtvrti Älvsjö, kde se konala samotná konference, jsou spíše vesnického rázu, s barevnými dřevěnými domky a lesy plnými hub a borůvek. Švédové mají ve svém hlavním městě řadu praktických vychytávek – sportovní nadšenci ocení například běžecké mapy a stanice přírodních posiloven rozmístěné v okolních parcích a lesích.

Cukrovka a mozek

Převažujícím tématem byl diabetes 2. typu v nejrůznějších kontextech. Hovořilo se o tom, že velmi špatná, ale také velmi přísná kontrola diabetu u starších osob může být spojena s vyšším rizikem rozvoje demence. V přednášce mladých vědců prezentované na úplném konci kongresu byla vyslovena odvážná hypotéza, že mozek a procesy, které se v něm odehrávají, mohou určovat metabolický stav ve zbytku organismu a přispívat k rozvoji inzulinové rezistence u vznikajícího diabetu 2. typu. Zatím sice nelze s jistotou říct, že cukrovka 2. typu vzniká nejdříve v mozku, ale z výsledků řady studií již není pochyb o tom, že mozek hraje v rozvoji diabetu 2. typu větší roli, než se dříve předpokládalo.

Diagnostika MODY

Neméně zajímavá byla přednáška profesora Hattersleyho o monogenních formách diabetu (MODY). Zakladatel jedné z nejvýznamnějších laboratoří (sám profesor Hattersley popsal více než 12 jejích typů) pohovořil o své celoživotní práci a ukázal, jak může správná diagnóza změnit život nejen samotnému pacientovi, ale celé jeho rodině. Odhaduje se, že monogenní diabetes mají asi 3 % všech diabetiků a velká část lidí s MODY je mylně diagnostikována jako jiný typ diabetu.

Inzulinová pumpa Kaleido a Ypsopump

Veselý design inspirovaný barevným kaleidoskopem dělá z nové holandské pumpy Kaleido vhodný módní doplněk a jednoduché ovládání přiláká i netechnické typy diabetiků. Velmi pěkná je také malinká pumpa Ypsopump, která sice na první pohled nevypadá tak přitažlivě jako Kaleido, má však dotykový displej a funguje čistě na obrázkové platformě.Není k ní tak potřeba žádný návod, stačí ji vzít do ruky a piktogramy na displeji uživatele samy navedou, co má dělat.
Největším hitem bylo vyhlášení výsledků velké studie EMPA-REG Outcome. Studie zkoumala vliv nových léků SGLT-2 inhibitorů na srdečně-cévní onemocnění u lidí s diabetem 2. typu a vysokým kardiovaskulárním rizikem. U studií tohoto typu bývá úspěchem, pokud se prokáže, že nový lék srdíčku neškodí. Studie však prokázala, že lék empagliflozin může této studované podskupině diabetiků pomoci kardiovaskulární riziko snížit a posunula tím moderní léčbu diabetu zase o krok dále. Celá událost byla snímána několika obřími kamerami a vysílána online do celého světa.
Takovou atmosféru by diabetologům mohly závidět i sportovní přenosy!
Významné zastoupení prací měla i ČR, která se mohla chlubit celkem 18 abstrakty přijatými ve formě posteru či přednášky. Byly prezentovány první výsledky české národní databáze dětského diabetu ČENDA se závěrem, že české děti jsou léčeny na úrovni ostatních vyspělých zemí. Práce dr. Šoupala ukázala, jak může kontinuální monitorace glykemie spolu s cílenou edukací pomoci zlepšit kompenzaci u diabetiků 1. typu léčených inzul. pumpami či inzul. pery. Dr. Mráz se podělil o výsledky použití duodeno-jejunálního „rukávu“ Endobarrier, který se dočasně zavádí do střeva obézních pacientů s diabetem 2. typu za cílem snížení hmotnosti a zlepšení metabolického stavu a kompenzace cukrovky.
IDF výstava bylo místo konference, kde její návštěvníci potkávali více diabetiků než diabetologů. Na výstavě měly možnost prezentovat svou činnost diabetické asociace ze zemí celého světa. V každém stánku se kolemjdoucí mohli seznámit se specifiky péče o cukrovku v dané zemi, možnostech edukace a s činností místních pacientských organizací.

Nové poznatky versus sport

Jedním z nezapomenutelných zážitků byl např. tradiční běžecký závod EASD 5K, který se běžel v parku kolem olympijského stadionu. Početná skupina českých účastníků doběhla do cíle s výborným časem a v dobré náladě.
Zajímavé bylo i setkání s dia-cyklistickým týmem Team Blood Glucose. Tým se každý rok vydává na cyklojízdu z místa předchozí konference do místa té nastávající. Letos jeli z Vídně do Stockholmu. Během náročné jízdy sbírají cyklisté data o své kompenzaci a úpravě dávkování inzulinu, aby přispěli k poznání toho, jak funguje metabolismus diabetiků 1. typu při velké fyzické zátěži.
EASD je jedinečný sjezd, který svým záběrem pokrývá veškerou oblast diabetologie od základního výzkumu na úrovni molekul a pokusných zvířat přes nové studie na lidských pacientech, využití technologií u diabetu 1. i 2. typu až po epidemiologii a ekonomickou stránku léčby cukrovky. Je to také možnost setkat se s lidmi z celého světa, jejichž společným zájmem je posouvání hranic poznání a možností léčby diabetu.

Klára Picková

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x