5 věcí, co musíte znát, pokud spíte s diabetikem

Každý diabetik (a ten, kdo s ním žije) musí být připraven na hypoglykemie, tedy pokles hladiny cukru v krvi. Veřejnost si většinou si spojuje „hypa“ s obrázkem muže či ženy ležících v bezvědomí na ulici. Problematika je ale mnohem širší.

5 věcí, co musíte znát, pokud spíte s diabetikem
Zdroj: Shutterstock

1. Na jaké PŘÍZNAKY si dát pozor?

Hypoglykémie je stav, kdy hladina krevního cukru poklesne pod 3,3 mmol/l a méně, současně je většinou doprovázena nepříjemnými klinickými příznaky. Hypoglykémie o sobě může dávat vědět různě. „Tyto příznaky se mohou u každého z nás mírně lišit a současně se nemusí vyskytnout všechny. Mezi nejčastější patří třes, opocení, slabost, nervozita, pocit hladu, úzkost, bledost, nesoustředěnost, snížení psychické výkonosti, zmatenost až agresivita. Rovněž se může vyskytnout nevolnost, bolest hlavy, poruchy vidění a jemných pohybů, poruchy řeči, křeče až bezvědomí. Chci zdůraznit, že člověk s hypoglykémií může vypadat jako opilý a může si ho tedy laik splést s opilým,“ varuje MUDr. Jana Psottová, MBA z diabetologické ambulance v Praze.
Pokud se jedná o lehkou hypoglykémii, diabetik si pomůže lehce sám – např. sladkou tekutinou, pomocí několika kusů hroznového cukru, energetickou tyčkou apod. „Člověk v těžké hypoglykémii je odkázán na pomoc druhé osoby, neváhejte a zavolejte RZP – 155,“ říká MUDr. Psottová.

2. Jak si užít hezký večer bez hypa?

Důležité je, že hypoglykémie má vždy svoji příčinu a je potřeba po ní cíleně pátrat, snažit se ji odstranit a zabránit tak dalším hypoglykémiím. To se ne vždy podaří zejména u diabetiků 1. typu. Nejčastějšími „viníky“ hypoglykémie jsou příliš nízké množství sacharidů v jídle nebo/a zvýšená fyzická aktivita s tím, že nedojde k úpravě dávky antidiabetických léků. Při fyzické aktivitě přitom platí, že „každý pohyb se počítá“, tedy i sex. Proto je důležité před intimním objetím nezapomenout na jídlo (neodsouvat ho a hlavně nevynechávat), dbát na jeho správné složení a být opatrný s alkoholem (též může být příčinou hypoglykémie).

3. Ptejte se a připravte se s předstihem

Cukrovka není nic, za co by se měl diabetik stydět. Přesto to tak ale je. A to hlavně po hypoglykémii. Všichni neradi mluvíme o svých obavách, aby si druzí nemysleli, že „přeháníme“ a „jsme hypochondři“. Proto se sami zajímejte o život „svého“ diabetika – co to znamená „být diabetik“, čeho se obává a proč některé věci nedělá. Pokud chcete mít náskok, přehledné informace k tématu hypoglykémií najdete např. na www.mluvteohypo.cz.

4. Pomozte, když je třeba – ve dne i v noci

Pokud se nejedná o závažné hypoglykémie, není většinou potřeba pomoc druhé osoby. Přesto je ale lepší, aby byl někdo nablízku a pomohl s podáním sacharidů. Dopředu můžete zjistit, kde má diabetik pro případ potřeby glukometr a hroznový cukr (pro začátek většinou stačí 4 ks, po několika minutách je možné dávku zopakovat) či nápoj (nediabetická slazená limonáda, džus). Někteří diabetici mají u sebe pro první pomoc také glukagon (jednorázové injekce).
Hypoglykémie diabetikům hrozí nejen ve dne, ale i v noci. Pokud se tedy začne vaše drahá polovička potit či se převalovat (noční můry), raději ji vzbuďte kvůli kontrole glykémie a případně doplnění sacharidů.

5. Podporujte

Diabetici nejen že neradi mluví o svých zdravotních komplikacích, mezi které patří např. hypoglykémie nebo sexuální disfunkce, se svým okolím, ale také s diabetologem. Proto buďte podporou v tom, aby se lékaři svěřil. Diabetolog může pomoci nejen radou, ale v případě hypoglykémií také úpravou léčby. Moderní generace inzulinů již dokáže riziko hypoglykémií účinně snížit. Hypoglykémie skutečně není něco, na co si musí diabetik (a vy) zvyknout.

Pokud nechce sex, nemusí to znamenat, že po vás už netouží

U diabetiků je přibližně 2x častější výskyt poruch sexuální funkce. Nejčastěji uváděným důvodem je postižení cév a nervů související s diabetem. Roli hraje také vyšší náchylnost diabetiků k infekcím močových cest, které vznikají při užívání některých léků i při zvýšených hladinách cukru v krvi před rozpoznáním diabetu nebo při jeho špatné kompenzaci. Na vině sexuální nevýkonnosti mohou být i psychické vlivy, jako je stres či neschopnost se uvolnit kvůli obavám z hypoglykémie.
Poruchy se vyskytují relativně více u mužů a tzv. erektilní dysfunkci je možné léčit jak akutním užíváním podpůrných léků, tak dlouhodobě (tzv. substituční léčba). Pomoci mohou též režimová opatření a důležitá je i správná kompenzace diabetu a snížení rizika hypoglykémií. Diabetolog ale může pomoci nejen s tou. Málokdo ví, že do ordinace diabetologa patří i téma poruch sexuality.Pomoci může jak co nejvhodnější antidiabetickou léčbou, tak předepsáním léků na poruchu erektilní disfunkce (v tomto případě je hradí diabetik v plné výši). Při dlouhodobějších komplikacích je každopádně vhodné řešit toto téma se specialistou (sexuologem nebo urologem).

„Cukrovka s sebou vždy nese riziko hypoglykémie, což vás nesmí odradit. Velmi důležitý je váš aktivní přístup a velmi významná je důvěra ve vašeho lékaře – nebojte se s ním konzultovat problematiku hypoglykémií. Dnes máme k dispozici moderní léky a inzuliny, které mají mnohem nižší riziko hypoglykémie. Rovněž je nezbytné mít informace o hypoglykémii a být na ni připraven,“ apeluje na diabetiky MUDr. Psottová.


Mluvte o hypo

Téma hypoglykémií je základem edukační kampaně „Mluvte o hypo“. Jejím cílem je upozornit na nebezpečí hypoglykémií a důležitost řešit toto téma s lékařem. Na stránkách www.mluvteohypo.cz najdou (nejen) diabetici nejen informace o příznacích, příčinách, následcích a léčbě, ale také příběhy diabetiků a test, díky kterému
uvidí, zda je čas řešit téma „hypo“ s odborníkem.