HemaGel Banner

5 tipů jak vydržet na dietě, když vaříte pro celou rodinu

5 tipů jak vydržet na dietě, když vaříte pro celou rodinu
Naše chování a myšlení spojené s jídlem ovlivňuje, co a jak jíme, a také jaký význam jídlu přikládáme. Zdroj: Shutterstock

Shodit nadbytečná kila zpravidla vyžaduje silnou vůli a odhodlání. Pokud k tomu zajišťujete, aby celá rodina byla nakrmena, je to ještě o něco těžší. Navařit vydatné jídlo pro celou rodinu a sama se muset omezovat v jeho konzumaci může být frustrující.

Dieta a péče o rodinu přitom jde skloubit. Pro začátek si uvědomte, že trápit se hladověním neprospěje vám ani nikomu jinému, takže při shazování kil se orientujte spíše na zdravý životní styl. A ten přece nikomu neublíží, ne? „Nemrhejte časem při vaření více druhů jídel – pro sebe dietní, pro rodinu běžné. Naopak vsaďte na zdravá jídla, ze kterých nebudete muset mít výčitky a členům vaší rodiny jen prospějí. Svým dětem buďte příkladem. Od koho jiného by měly pochytit zdravé stravovací návyky než od svých rodičů?“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE. A jestli nevíte, jak na to, inspirujte se následujícími tipy:

1. Mouka není jediné zahušťovadlo na světě

Až budete příště připravovat omáčku, hladkou bílou mouku nechte ve spíži. Místo klasické nebo dokonce instantní jíšky sáhněte po zelenině, která navíc dodá jídlu zajímavou chuť. „Skvěle funguje rozmixovaná mladá cuketa nebo cibule. S nimi si i na dietě můžete dopřát běžná jídla, jako je třeba roštěná. Pro zahuštění polévek se nebojte použít třeba červenou čočku nebo jakoukoliv kořenovou zeleninu,“ radí Věra Burešová.

2. Šetřete se solí

Pro konečnou chuť pokrmu je sůl sice důležitá, ale zacházejte s ní opravdu opatrně. Přehánět by to neměly zvláště děti a senioři. Místo nadměrného solení vyzkoušejte různé variace bylinek a koření, které jídlu dodají nejen daleko zajímavější chuť, ale také příjemnou vůni. Pokud přece jen ale někdo slanější pokrm vyžaduje, může si jej individuálně dosolit sám na svém talíři.

3. Zkuste nové varianty

Místo klasických příloh zkuste nové zeleninové varianty. Smažené bramborové hranolky můžete nahradit třeba celerovými hranolky pečenými v troubě. „Netradiční variantou je například „rýže“ vytvořená z nastrouhaného květáku. Chutná fantasticky, a navíc prospěje vaší linii i zdraví vašich blízkých,“ navrhuje Věra Burešová, výživová poradkyně NATURHOUSE.

4. Dostatek zeleniny vždy a všude

Každý oběd doplňte dostatečným množstvím zeleniny, a to především v případě, že zelenina není součástí hlavního jídla. Zeleninové saláty se dají připravovat na tisíce způsobů. Navíc děti často kopírují své rodiče, takže pokud uvidí, že si k obědu pochutnáváte na čerstvé zelenině, budou to dělat také.

5. Nebuďte z cukru

Cukr ve velkém množství není vhodný ani pro ne-diabetiky. Působí jako droga a postupně tělo otravuje. To, že nadbytečná kila vám určitě shodit nepomůže, snad ani není třeba zmiňovat. Místo klasických cukrovinek zkuste připravit domácí zdravé dobroty. Úspěch určitě sklidíte třeba s domácím nepečeným dortem z celozrnných sušenek a domácího ovoce. Stejně tak palačinky můžete připravit z alternativní mouky (celozrnné, pohankové…) a namísto marmelády je pomazat tvarohem a posypat ořechy či čerstvým ovocem. „Velký pozor si dejte na přeslazené nápoje, které na nás číhají za každým rohem. Místo nich přichystejte k pití džbánek čisté vody, do kterého nakrájíte trochu sezónního ovoce a voňavých čerstvých bylinek,“ dodává Věra Burešová.

Zdroj: www.naturhouse-cz.cz

720

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku