5 mýtů, které kolují o cukrovce

5 mýtů, které kolují o cukrovce

Lidé, kterých se cukrovka netýká, mají o této nemoci často velmi zkreslené představy. Například si stále spousta lidí myslí, že cukrovka vzniká z nadměrné konzumace cukrů. Podívejme se na pět nejrozšířenějších mýtů, které mezi lidmi kolují.

Mýtus 1.: Za cukrovku může nadměrná konzumace sladkostí

Spousta lidí se domnívá, že cukrovku si způsobili nemocní sami nadměrnou konzumací cukru. Z toho pak odvodí, že nejlepší prevencí je vyhýbat se sladkostem. „Je to mýtus, který provází nemoc od prvopočátku. Diabetes druhého typu sice má úzkou souvislost se špatnou životosprávou, ale netýká se pouze konzumace sladkostí a cukru. Za spouštěče diabetu jsou považovány zejména špatné stravovací návyky obecně,“ vysvětluje lékař Tomáš Sláma ze společnosti Aimil Pharmaceuticals, která vyrábí přírodní doplňky stravy upravující hladinu cukru v krvi. Do špatné životosprávy patří například nadměrná konzumace smažených a tučných jídel. Dalšími rizikovými faktory jsou kouření, častá konzumace alkoholu, nadváha, nedostatek pohybu, ale též příliš stresu. Naopak diabetes prvního typu ovlivnit životním stylem nelze. Tento typ cukrovky má asi jen 7 % nemocných a stojí za ním genetika.

Mýtus 2.: Diabetem trpí jen staří lidé

Je sice pravda, že diabetes druhého typu postihuje častěji starší osoby, ale nelze říci, že cukrovkou nemůže onemocnět mladý člověk nebo dítě. Cukrovku druhého typu mívají nejčastěji lidé staršího věku, ale rovněž lidé s nadváhou a velmi obézní lidé, a to bez ohledu na věk. Kvůli sedavému a pasivnímu způsobu života už nejsou výjimkou ani mladí lidé a teenageři. Cukrovka prvního typu zase postihuje zejména děti a dospívající.

Mýtus 3.: Štíhlí lidé cukrovku nemají

Jak už jsme zmínili výše, nezdravý životní styl a obezita jsou rizikovými faktory a opravdu zvyšují pravděpodobnost vzniku cukrovky druhého typu. „U diabetu prvního typu se však obezita ani nadváha příliš nevyskytují, a tak mohou cukrovkou onemocnět i štíhlí lidé. Navíc jedním z nejčastějších příznaků diabetu prvního typu je právě velký úbytek váhy bez zjevné příčiny, provázený žízní a únavou,“ objasňuje lékař Tomáš Sláma ze společnosti Aimil Pharmaceuticals.

Mýtus 4.: Diabetik nesmí jíst žádný cukr

Úprava stravy je v případě onemocnění diabetem opravdu nevyhnutelná. Neznamená to ale, že si diabetik už nikdy nepochutná na svém oblíbeném jídle. V případě této diety je důležité zejména udržet zdravou míru množství přijatých cukrů za den. Omezení se tak spíše týkají velikosti a četnosti porcí.

Mýtus 5.: Cukrovka se léčí pouze injekcemi inzulínu

Léčba cukrovky je opět závislá na typu diabetu, kterým pacient trpí. Ne všichni diabetici si musejí píchat inzulín. Diabetes druhého typu se léčí léky, kterým se říká antidiabetika. Někdy musí diabetici užívat i více druhů léků najednou, protože cukrovka, zejména druhého typu, se pojí s řadou dalších zdravotních problémů, např. vysokým krevním tlakem. Hladinu cukru v krvi mohou pomoci upravit také bylinné čaje nebo doplňky stravy přírodního charakteru, které obsahují extrakty z léčivých rostlin. Vždy je však nutné brát současně i předepsané léky.

 

451

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku