10 tipů pro posílení imunity v létě

10 tipů pro posílení imunity v létě

Ani v letních měsících si náš imunitní systém neodpočine. Vodní radovánky s sebou přinášejí nebezpečí v podobě kvasinkových infekcí, plísní či ekzémů. Diabetici jsou k nim bohužel náchylnější a hůře se jich zbavují. Také drobné ranky na kůži se mohou stát vstupní branou infekce. Nespoléhejte proto na štěstí a podporujte svou imunitu celoročně. Začít můžete následujícími tipy.

1) Hlídejte si glykemii a váhu

Vysoká hladina cukru v krvi imunitnímu systému nesvědčí. Naopak. Oslabuje jeho reakci. Příliš mnoho cukru narušuje schopnost bílých krvinek k deaktivaci nebo zabití bakterie. Stejné je to v případě nadváhy či obezity. Zátěž v podobě mnoha kil navíc imunitní systém vyčerpává a ten pak nemusí reagovat na infekční hrozby s dostatečnou intenzitou.

2) Jděte si zaběhat

Běh je skvělým způsobem, jak aktivovat své tělo i imunitní systém. Ten reaguje na cvičení produkcí většího množství bílých krvinek, které se pak podílejí na obraně těla před infekcí. Americký výzkum prokázal, že lidé, kteří se věnovali mírné pohybové aktivitě pět až šest dní v týdnu, prodělali o polovinu méně nachlazení než lidé, kteří vůbec necvičili.

3) Začněte od „Z“– ZINKEM

Trochu zastíněný proslulým vitaminem C, avšak neméně výkonný při posilování obranyschopnosti organismu je minerál zinek.Dokáže urychlit proces uzdravování, a to nejen v případě nachlazení či kašle, ale také při hojení ran, což se zvlášť při diabetu hodí. Zinek celkově zlepšuje stav kůže a navíc pomáhá při únavě. Nezapomeňte proto do jídelníčku zařazovat ořechy, celozrnné obilniny, vejce nebo mořské plody.

4) Nepodléhejte stresu

Některým stresujícím situacím se bohužel nevyhnete. Patří k nim zácpy na silnicích, pracovní uzávěrky či dlouhé fronty v obchodech. Stres působí nejen na psychiku, ale i na imunitní systém. Proto zbytečně nespěchejte, nedělejte více věcí najednou a nestýkejte se s negativně naladěnými lidmi. Dopřejte pravidelný odpočinek, cvičení a oblíbené koníčky.

5) Vzdejte se zlozvyků

Kouření a nadměrná konzumace alkoholu se odráží nejen na vaší peněžence, ale také na stavu vaší imunity. Nadměrné pití alkoholu potlačuje odezvu imunitního systému. Kouření samo o sobě může vést k řadě zdravotních problémů a v kombinaci s diabetem se rizika ještě zvyšují. Pokud se vám nedaří s kouřením přestat, zkuste jej alespoň omezit. I postupné krůčky vedou k úspěchu a každá nevykouřená cigareta hraje ve prospěch vašeho zdraví.

6) Vybírejte správné tuky

Drastické diety s vyloučením veškerých tuků z jídelníčku jsou naštěstí již minulostí. Současné trendy učí, že některé tuky jsou pro naše tělo, a tedy i správnou funkci imunitního systému, nezbytné. Kouzlo je v tom, umět vybrat si ty správné. Pravidelná konzumace nenasycených mastných kyselin (rostlinný a rybí olej) podporuje hojení ran a předchází oslabení obranných sil organismu.

7) Dejte šanci houbám

Některé houby mají podobně jako bylinky příznivý vliv na naše zdraví. Seriál o léčivých účincích hub je proto pravidelnou rubrikou DIAstylu. Co se týče posilování imunity, je na Dálném východě po více než 2000 let ceněná vzácná houba lesklokorka. Odborníci vědí, že stimuluje produkci bílých krvinek, které chrání tělo před infekcí. Navíc podporuje spánek a snižuje stres tím, že potlačuje stimulant hormonu adrenalinu.

8) Vsaďte na klasiku

Vitamin C asi připomínat nemusíme. Každý po něm automaticky sáhne ve chvíli, když „se necítí ve své kůži“. Ve vysokých koncentracích ho najdete v citrusech, ale také v brokolici, zelí či růžičkové kapustě. Zvyšuje obranyschopnost organismu, zkracuje dobu nachlazení, působí preventivně proti oparům a dokáže držet virovou infekci v šachu. Myslete na to, že tělo vitamin C ukládat nemůže, proto je ho v případě potřeby nutné doplňovat každý den.

9) Vyspěte se na to

Během nočního spánku tělo nejen odpočívá, ale také stimuluje svůj imunitní systém. Proto je dostatek spánku pro naši obranyschopnost klíčový. Dospělý člověk by měl prospat v průměru 7–8 hodin denně. Nevyspání se negativně odráží nejen na funkcích imunitního systému, ale byla prokázána i vzájemná souvislost mezi nespavostí a rozvojem diabetu 2. typu.

10) Zpívejte si a smějte se

O tom, že smích léčí, nás přesvědčovaly už naše babičky. Ale co zpěv? Studie, do které se nechal přemluvit německý pěvecký sbor, ukázala zajímavé výsledky. Podle nich zpěv stimuluje slezinu a přispívá tak ke zvýšení množství protilátek v krvi. O slezině se ví, že hraje důležitou roli v obranyschopnosti organismu a velice citlivě reaguje na stres, který ji oslabuje. Nenechte se proto zbytečně vytáčet a raději si občas zazpívejte.

465

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku