10 tipů jak nejlépe předcházet vzniku vředů

Léčba vředů na nohách diabetiků bývá náročná a zdlouhavá. Proto je lepší této zdravotní komplikaci předcházet. MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph. D. vám v následujících 10 tipech poradí, jak na to.

10 tipů jak nejlépe předcházet vzniku vředů
Zdroj: Shutterstock

1. Noste správnou obuv

Boty, které nosíte, by měly být vyrobeny z přírodních materiálů (kůže). Mají mít dostatek prostoru pro prsty a nesmí ani v jiných místech nohu tísnit. Vhodné jsou boty šněrovací s mírně zvýšenou částí pod patou. Vyšší podpatky ovšem nelze doporučit,neboť při jejich nošení dochází k přetěžování klenby nohy a zvýšenému tlaku na plosku nohy. Než boty obujete, nezapomeňte si je prohlédnout uvnitř, zda někde netlačí, např. cizí těleso v botě nebo shrnutá vložka. Nikdy nechoďte bosi, ani nenoste obuv naboso!

2. U ponožek hlídejte materiál

Noste výhradně ponožky z přírodních materiálů.

3. Předcházejte zraněním

Myslete na to, že máte nohy méně citlivé na bolest, teplo, tlak. Bedlivě se chraňte před jakýmkoliv poraněním.

4. Kontrolujte si nohy denně

Denně nohy prohlížejte, jestliže si nevidíte na plosku, požádejte o pomoc někoho z rodiny nebo použijte zrcátko.

5. Dopřejte jim koupel

Nohy každý den koupejte ve vlažné lázni. Pozor na opaření! Teplota vody při mytí nemá přesáhnout 37 °C.

6. Věnujte čas důkladné péči

Zatvrdlou kůži odstraňujte pravidelně pemzou. Vyvarujte se používání nevhodných ostrých nástrojů. Nohy denně promazávejte hydratačním krémem. Krém nikdy nenanášejte mezi prsty. Nehty zastřihávejte rovně. Lze doporučit odborné provedení pedikúry. Je ovšem nutné informovat pedikérku o tom, že trpíte cukrovkou.

7. Poranění ihned ošetřete

Každé i sebemenší poranění je třeba řádně ošetřit, sledovat průběh hojení. V případě, že se poranění nehojí, naopak zarudnutí a otok se dále šíří, je nezbytné navštívit chirurgickou ambulanci. Svému ošetřujícímu lékaři vždy sdělte, že máte oteklé nohy, pozorujte změnu barvy kůže, puchýře, praskliny, poranění nebo vředy.

8. Naučte se vředy správně léčit

Pokud se již vřed vytvořil, tak se při domácím ošetřování důsledně řiďte návodem  ošetřujícího lékaře a sestry.

9. Mějte cukr pod kontrolou

9. Dodržujte zásady diabetické diety, pravidelný denní režim a nezbytná léčebná opatření. Je třeba mít cukrovku pod kontrolou.

10. Nekuřte

MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.