10 tipů pro správnou edukaci

Edukace je jedním ze základních pilířů léčby diabetu. Pojďme se podívat na několik tipů, jak se na ni správně připravit, abychom pro své zdraví udělali maximum a ještě se pobavili.

10 tipů pro správnou edukaci

1. Děláte to pro sebe!

Zní to jednoduše, ale je opravdu důležité uvědomit si, že edukací nepřinesete prospěch své lékařce ani rodině, blízkým, ale pouze sami sobě. Musíte pochopit, že se všechny nové věci učíte pro své zdraví. Chcete se dozvědět co nejvíce a ke svému tělu se chovat zodpovědně? Edukace vám v tom velmi dobře pomůže.

2. Udělejte si čas

Na edukaci potřebujete volný čas. Nedávejte si ji mezi důležité schůzky. Nikdy nevíte, kde se zdržíte a napětí z nedostatku času nebo nervozita mohou ovlivnit schopnost vašeho soustředění a znehodnotit tak přínos edukace. Nové věci si prostě zapamatujete lépe, pokud nebudete muset neustále koukat na hodiny!

3. Vyberte tu správnou!

Věděli jste, že existuje několik tipů edukace? I to je důvod, proč si každý může vybrat tu, která mu bude vyhovovat nejvíce. Máte kolem sebe raději více lidí? Pak je pro vás tou správnou volbou skupinová edukace, při které se budete nové informace dozvídat nejen od edukátora, ale také od ostatních diabetiků. Nebo se raději o své nemoci bavíte v soukromí? Potom pro vás bude vhodnější edukace individuální, kde se o svém diabetu budete bavit pouze s edukátorem.

4. Zajímejte se o své hodnoty

Hodnoty svého krevního tlaku, glykemie na lačno, glykovaného hemoglobinu a cholesterolu byste měli znát, ale určitě si je zopakujte nebo zjistěte před edukací. Vaše hodnoty mohou být jednou z věcí, na které se můžete edukátora zeptat a ujasnit si ne zcela jasné pojmy.

5. Nezapomeňte!

Než vyrazíte na sebevzdělávání, ujistěte se, že s sebou máte psací potřeby. Pokud se dozvíte něco nového, určitě stojí za to, napsat si poznámku. Během edukace se dozvíte spoustu nových věcí a není jednoduché si ihned vše zapamatovat. Když si napíšete poznámku, můžete se k novince později vrátit a ještě lépe se s ní seznámit. Pokud potřebujete brýle na čtení, nezapomeňte je. U některých forem edukací budete muset i číst.

6. Domácí příprava

Pokud víte, co vás na edukaci bude čekat, jestli se budete dozvídat nové věci o jídle, fungování diabetu nebo pohybu, zamyslete se ještě doma a připravte si několik otázek o věcech, které vás zajímají a chtěli byste na ně znát správnou odpověď. Klidně si je napište. Když se vás poté edukátor zeptá, na co byste se chtěli zeptat, budete připravení. Pokud jdete na edukaci poprvé a nevíte, co se bude rozebírat, nezoufejte, připravte si otázky, které vás zajímají nebo trápí, a určitě se k nim v rámci povídání dostanete.

7. Nebojte se zeptat!

Pokud v průběhu edukace narazíte na informaci, které nerozumíte, ihned se zeptejte. Přesně kvůli tomu zde edukátor je, aby vám vše vysvětlil. Proto odhoďte stud a ptejte se, dokud všemu neporozumíte. Dotazování a zájem není ostuda, naopak ukážete, že vám jde o vaše zdraví a jeho dlouhodobé udržení.

8. Pět minut po edukaci

Přišli jste domů, víte spoustu nových informací, ale ještě se na 5 minut zamyslete. Co podle vás bylo nejdůležitější z toho, co jste se dozvěděli? Co vám to přineslo? Zjistili jste, že jste dělali něco špatně? To vše je důležité! Již na konci edukace jste si stanovili cíl, který zvládnete a na příští edukaci vyhodnotíte. Zapřemýšlejte, jak daného cíle dosáhnout. Cíl si napište a umístěte třeba na ledničku, připište si k němu i kroky, které povedou k jeho splnění.

9. Není to jednorázová záležitost

Pro správné pochopení diabetu je potřeba edukace absolvovat několikrát za rok, i proto je vhodné ve svém okolí vyhledat klub nebo pacientskou organizaci a aktivně se zapojit do jejího fungování. Poznáte se s lidmi, kteří vedou stejný boj s nemocí jako vy. Mohou vám v něm poradit a pomoci. Vy naopak získáte partnery na sport, příjemný výlet, ale i prosté popovídání.

10. S pozitivním přístupem jde vše lépe

Ano, máte diabetes a musíte kvůli němu udělat změny ve svém životě. Na druhou stranu díky němu poznáte spoustu nových lidí, se kterými můžete jezdit na tábory – rekondiční pobyty, kde si budete „hrát“ a přitom se dozvíte mnoho nového. V dnešním uspěchaném světě můžete pravidelně vyrážet na výlety s ostatními členy klubu nebo organizace. Hlavně pamatujte, že s úsměvem na tváři vše zvládnete!

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sandra
Sandra
21.9.2017 17:01

Dobrý den, je v Praze možnost skupinove edukace, zároveň i možnost setkání se s ostatními diabetiky 1.typu v produktivnim věku? Něco ve stylu STOB. .. Ne v nemocnici či celý víkend. Většina akci je cilena na deti/teenagery a dále na seniory . Ti, kdo vytostli a ještě nezestarli “mezi” vekem, jakoby nebyli zadní diabetici… ? Prý podobne edukace delala Dr.Jarkovska ve VFN.
Diky za zprávu, pokud něco bude v Praze. Nemám zájem o víkend mimo. Přiznám se, raději se ve volnu věnuji sportu, ale nejake odpoledne by bylo přínosne.

DIAstyl
Admin
23.10.2017 13:48
Reply to  Sandra

Dobrý den. Z Vaší otázky je znát, že jste aktivní diabetička, která nejen sportuje, ale zajímá se i o své onemocnění, což je velmi potěšující. Je pravdou, že skupinové edukace se organizují často v rámci víkendových rekondičních pobytů. Četné pohybové aktivity (pod odborným dohledem) však bývají standardně součástí těchto akcí. Část diabetologických ambulancí v ČR funguje zároveň jako tzv. „Edukační pracoviště“, jejich seznam i s kontakty lze najít na http://www.diab.cz/seznam-edukacnich-pracovist-a-kontakty. Pokud přímo Vaše diabetologická ambulance nepořádá skupinové edukace, je možné zkusit kontaktovat s Vaším dotazem některé z edukačních pracovišť. Kromě těchto diabetology organizovaných aktivit pořádají edukační kurzy pro pacienty i některé pacientské organizace, DIAKTIV CZECH… Číst vice »

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x