Bis Bis

10 tipů pro cestování s diabetem

10 tipů pro cestování s diabetem

Dovolenou si můžete užít v dalekých krajích, u našich řek a rybníků nebo na horských chatách a turistických stezkách. Je jedno, kam pojedete a s kým, ale na každou delší cestu byste se měli dobře připravit. Naše rady a doporučení vám pomohou přípravy zvládnout bez stresu a zmatku.

1. Místo dovolené vybírejte s rozumem

Prověřte si místní podmínky. Zajímejte se o to, jak vypadá ubytování a stravování, snažte se zjistit kvalitu místních potravin a plánovanou dobu jídel. Důležité jsou pro vás i informace o vzdálenosti a časové dostupnosti lékařské péče. Informujte se o podnebí a teplotách v době dovolené

2. Nezapomeňte na pojištění

Sjednejte si cestovní pojištění pro cesty do zahraničí, které kryje nejen poškození či ztrátu zavazadel, ale také pojištění léčebných výloh. Při jeho uzavření ověřte, zda pojišťovna nemá výluky z pojištění u chronických onemocnění. Osoby s diabetem nemají při uzavírání cestovního pojištění žádné přirážky ani speciální tarif. Podle oslovených pojišťoven (Uniqa, Generali, Česká Pojišťovna) nejsou povinny ani svoji nemoc hlásit. Přitom platí, že na dovolené nesmějí jednat v pří mém rozporu se svým zdravotním stavem a svou nemocí (tj. dodržují předepsanou léčbu a nezapomínají na léky). V předchozích 12 měsících zároveň nesmělo dojít k závažnému zhoršení zdravotního stavu pojištěné osoby v souvislosti s chronickým onemocněním, které by vyžadovalo hospitalizaci v nemocničním zařízení nebo výraznou změnu léčby.

3. Poraďte se s lékařem

V předstihu navštivte svého ošetřujícího lékaře a požádejte ho o vystavení krátké lékařské zprávy o svém zdravotním stavu a lécích. Pro zahraniční cesty by měla být zpráva v anglickém jazyce. Pokud cestujete do exotických destinací, po raďte se s lékařem také o očkování proti infekčním chorobám, které mohou váš zdravotní stav velmi nepříznivě ovlivnit.

4. Připravte si cestovní příruční zavazadlo

Připravte si cestovní příruční zavazadlo, ve kterém nesmí chybět cestovní pas, průkaz pojištěnce zdravotní pojišťovny, průkaz diabetika, všechny běžně používané léky, léky proti nevolnosti a průjmu, dostatečné množství inzulinu a stříkačky, testovací proužky na moč, glukometr s testovacími proužky, inzulinová pumpa. Měli byste znát název a účinnost svého inzulinu a před cestou ověřit koncentrace inzulinu v cílové zemi. Inzulin je bílkovina, která nesmí zmrznout ani se přehřát. Nepatří do zavazadlového prostoru letadla a bez ochranného chladícího pouzdra ani na rozpálenou pláž. Přibalte náhradní baterie pro inzulinovou pumpu a glukometr a malou svačinu pro případ hypoglykemie (sušenky, ovoce, rozinky, cukr, džus…)

5. Vyhněte se stresu

Cestu a program dovolené plánujte předem. Pokud jedete vlastním automobilem, snažte se vyhnout jízdě v poledních a odpoledních hodinách. Pohodlnější je cestování přes noc, kdy vás nebudou trápit vysoké teploty ani zvýšený provoz a kolony na silnici. Pokud je to možné, střídejte se při řízení s jiným členem rodiny či skupiny, abyste měli čas na odpočinek. Nezapomínejte na důležité přestávky při jízdě. Své tělo byste měli protáhnout a nechat odpočinout každé 2-3 hodiny.

6. Cestujeme letadlem

Počítejte s časovou rezervou nutnou na odbavení a kontrolu diabetických pomůcek. Všechny kapaliny musí být v jednotlivých obalech, z nichž každý může mít maximální objem 100 ml. Pro přepravu inzulinu u sebe mějte lékařské potvrzení o nemoci DM a nutnosti užívání léku a dalších léčebných pomůcek během letu. Pokud používáte inzulinovou pumpu, požádejte na letišti o vizuální prohlídku a vyhněte se bezpečnostnímu rámu a detektoru kovů. Před manipulací s glukometrem nebo před aplikací inzulinu během letu (i na WC) je vhodné upozornit palubního průvodčího a nejbližší sousedy na skutečnost, že jste diabetik léčený inzulinem.

7. Informujte ostatní o své nemoci

Pokud jedete na dovolenou ve skupinovém zájezdu, sdělte ostatním, jaká máte zdravotní omezení a co mají dělat v případě nějakých komplikací. Nebojte se o svém stavu informovat řidiče autobusu, který vás veze na dovolenou nebo palubní personál leteckých společností, pokud cestujete letadlem.

8. Dodržujte pitný a stravovací režim

I během dovolené platí, že byste měli jíst 5-6x denně s přestávkami 2,5-3 hodiny, přičemž odstup mezi hlavními jídly je 5-6 hodin. Stejně důležité je dodržování pitného režimu, kdy vaše tělo potřebuje 2,5-3 litry tekutin. V oblastech s vyšší teplotou je vhodné příjem tekutin o litr zvýšit.

9. Vyhněte se rizikovým nápojům a potravinám

Návštěva exotických míst jistě láká k ochutnání místních specialit. Při jejich výběru dejte přednost stravování v hotelu či restauraci. Vyhněte se konzumaci jídla a pití z tržišť a stánků. Snažte se zajistit originálně balenou vodu, omyjte si ovoce či zeleninu nebo je oloupejte. Předejdete tak nebezpečí průjmových onemocnění, která by výrazně oslabila váš organismus a zkazila by vám část dovolené.

10. Nezapomeňte na ochranné prostředky

Dovolenou si máte užít, nikoliv ji jen nějak přežít. Noste pohodlné oblečení a obuv, které jsou vhodné pro místní klimatické podmínky. Sluníčku se nemusíte vyhýbat, ale myslete na to, že je třeba používat krémy na opalování s ochranným filtrem, nosit pokrývku hlavy a sluneční brýle. Slunce a vysoké teploty nemusí vadit jen vám, ale znehodnocují účinek inzulinu. Pomůže vám termotaška, do které si uložíte jeho zásoby.

1025

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku